W tym roku odbędzie się pierwsza edycja rezydencji artystycznej, będącej efektem współpracy między CSW ŁAŹNIA, Fondazione Modena Arti Visive oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studenci lub absolwenci kierunków związanych z nowymi mediami będą mieli okazję odbycia około miesięcznego pobytu rezydencyjnego, uczestniczenia w zajęciach i korzystania z zaplecza oferowanego przez uczelnie artystyczne z Modeny i Gdańska. Izabela Rakowska – studentka ASP w Gdańsku – wiosną tego roku odbędzie swoją rezydencję w Fondazione Fotografia Modena – centrum wystawienniczym i edukacyjnym, całkowicie poświęconym fotografii i współczesnym metodom obrazowania. Międzynarodowa szkoła działająca w obrębie centrum, oferuje artystom pogłębioną analizę teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu fotografii artystycznej i video artu. Natomiast pobyt rezydencyjny włoskiej artystki Chiara di Loreto został zaplanowany na marzec 2019 i zostanie zrealizowany we współpracy z ASP w Gdańsku.
Chiara di Loreto
Absolwentka fotograficznych studiów licencjackich w LABA (Libera Accademia di Belle Arti). W swojej praktyce artystycznej próbowała wielu technik i eksperymentowała z różnymi rodzajami fotografii: od martwej natury do fotografii modowej, filmowej czy reportażowej. Aktualnie jest w trakcie zaawansowanego kursu magisterskiego w Fondazione Fotografia Modena poświęconego współczesnym metodom obrazowania. Jej prace były pokazywane na wystawach grupowych, m.in. w Londynie, Modenie, Amsterdamie i Angelina College w Teksasie (USA). Chiara di Loreto zajmuje się analizą problemów społecznych. Przez ostatnie kilka lat była zaangażowana w długoterminowy projekt prowadzony wspólnie z rodziną dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Praca ta pomogła jej rozwinąć głęboką fotograficzną, osobistą i społeczną wrażliwość.
Izabela Rakowska
Studentka intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz uczestniczka semestralnego programu Erasmus na kierunku kultura interferencyjna na Kunstuniversitat Linz w Austrii. W swojej praktyce artystycznej skupia się na tematach takich jak: polityka ciała, feminizm, trauma religijna, aktywizm, technologia, mikro opowieści i małe formacje społeczne. Podejmuje refleksje nad krytycznymi aspektami zagadnienia obrazu w nowych technologiach i ich manipulacyjnym, przytłaczającym i przerażającym obliczu – jako rezultatu coraz powszechniejszego nadzoru, rozwoju uczenia maszynowego i łatwości wytwarzania ogromnych ilości danych w postaci obrazu. Tworzy fotografie, wideo, performansy i instalacje artystyczne.
Rezydencje odbywają się w ramach programu Inkubator AIR [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.], będącego częścią programu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA, który ma on na celu prezentację i promocję młodej sztuki. Pokazuje to, co w niej najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Jego celem jest ukazanie, zarówno odbiorcom, jak i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia. Program jest otwarty na dyskusję, zakłada organizowanie prezentacji indywidualnych i grupowych, będących dobrym momentem do wymiany doświadczeń. Pragniemy, by „Inkubator” stał się platformą konfrontacji młodej sceny artystycznej i przyczynkiem do badań nad rodzącymi się w niej trendami.
Zdj. Chiara di Loreto