Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
Fondazione Modena Arti Visive
we współpracy z: Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku
W tym roku odbędzie się czwarta edycja projektu wymian rezydencji artystycznych i kuratorskich Gdańsk – Modena, będącego efektem współpracy między CSW ŁAŹNIA, Fondazione Modena Arti Visive oraz Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, w ramach programu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA. Studenci i studentki, absolwenci i absolwentki kierunków związanych z nowymi mediami oraz – w tym roku – również studiów kuratorskich (w Modenie), mają okazję odbycia rezydencji artystycznej, uczestniczenia w zajęciach i korzystania z zaplecza oferowanego przez uczelnie artystyczne z Modeny i Gdańska. W dotychczasowych edycjach wymiany udział wzięli: Justyna Aksinowicz, Chiara Di Loreto, Izabela Rakowska, Tommaso Valli, Julia Jachowicz i Matilde Piazzi, natomiast tegoroczną rezydentką z Polski w Modenie jest Alicja Sukiennik.
Miło nam poinformować, że w wyniku tegorocznego naboru kierowanego do studentów i studentek i niedawnych absolwentów i absolwentek studiów kuratorskich na FMAV w Modenie, jury w Gdańsku oraz w Modenie wybrało Chiarę Spaggiari do odbycia rezydencji artystycznej w Gdańsku. Pobyt artystki będzie miał miejsce w kwietniu 2024 r.
Chiara Spaggiari (Sassuolo, 1995) - jest doktorantką w dziedzinie nauk o komunikacji i kultury cyfrowej na Uniwersytecie Urbino Carlo Bo. Studiowała filozofię i sztuki wizualne na Uniwersytecie Bolońskim, wieńcząc naukę pracą magisterską na temat „Semiotyki Niewidzialnego”. W refleksji nad obrazami, dziełami sztuki i sposobami komunikacji wizualnej wykorzystuje podejście interdyscyplinarne, łącząc semiotykę, socjologię i historię sztuki?
Od 2017 roku, Chiara Spaggiari zajmuje się praktyką kuratorską skupioną wokół współczesnych artystów_ek na wczesnym etapie swojej twórczości, działających w niezależnych przestrzeniach. Posiada doświadczenie najpierw jako asystentka kuratora (Porto dell'Arte, Bolonia, via del Porto 34; International Laser Print Show, Wopart - Work on paper Fair - Lugano, Szwajcaria), następnie jako współkuratorka (Disegni accomodati di Giuseppe De Mattia, Damslab, Piazzetta Pier Paolo Pasolini we współpracy z Mambo na Artcity 2019; w cyklu wykładów Laboratorio di Arti Visive- Frameworks, w DARUniBo). Od 2021 roku współkieruje niezależny projekt kuratorski Marktstudio z siedzibą w Bolonii. Od 2020 roku pisze dla magazynu Critical Cultures - Tropico del Cancro.
Uczęszczała do School of Photography-Spazio Labò (Bolonia) oraz na kurs ICON dla kuratorów w FMAV-Scuola di Alta Formazione (Modena).
Chiara Spaggiari o swoich zainteresowaniach z obszaru praktyki kuratorskiej:
„Moja ścieżka związana z historią sztuki rozpoczęła się od zainteresowania malarstwem, jednak w ciągu ostatnich czterech lat zaczęła oscylować wokół fotografii. Doprowadziło mnie to do przyglądania się dziełom sztuki pod kątem wykorzystywanych mediów, w odniesieniu do re-mediacji i transmedialności. W ostatnich miesiącach zainteresowałam się sztuczną inteligencją związaną z obrazami i sztukami wizualnymi. W mojej praktyce kuratorskiej skupiam się głównie na projektach młodych artystów_tek będących na początkowym etapie swojej kariery. Badam poetykę ich prac, przedstawianych wartości i wyrażanych poglądy. Interesują mnie również dzieła sztuki o tematyce polityczno-społecznej, ich spekulatywne konteksty i możliwości, które kreują w niektóre projektach.”
Rezydencja odbywa się w ramach projektu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA, który ma on na celu prezentację i promocję młodej sztuki. Pokazuje to, co w niej najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Jego celem jest ukazanie, zarówno odbiorcom, jak i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia. Program jest otwarty na dyskusję, zakłada organizowanie prezentacji indywidualnych i grupowych, będących dobrym momentem do wymiany doświadczeń. Pragniemy, by „Inkubator” stał się platformą konfrontacji młodej sceny artystycznej i przyczynkiem do badań nad rodzącymi się w niej trendami.