Maria Kapajeva podczas swojej rezydencji w CSW ŁAŹNIA skupi się na pracy nad nowym projektem, we współpracy z lokalną artystką performatywną – Ulą Zerek. W swojej pracy często porusza marginalne historie, koncentrując się na perspektywie kobiet. Podczas pobytu w Gdańsku, Kapajeva pragnie rozwijać pomysły, prowadzić badania, poszukiwać nowych rozwiązań, w oparciu o artystyczny dialog z drugą artystką. Posługujące się różnymi mediami twórczynie skupią się na zgłębianiu punktów stycznych dla swoich praktyk, wspólnych idei. Kapajeva eksplorować będzie także temat reprezentacji kobiet w średnim wieku w naszym społeczeństwie – w oparciu o własne doświadczenia i proces wspólnych eksperymentów z Ulą Zerek.
W swojej praktyce artystycznej, Maria Kapajeva skupia się na strategii przedstawiania obrazów, często manifestowanych bez naszej zgody. Artystka przypatruje się im w filmach, reklamach i mediach, kwestionując sposób, w jaki kształtują one naszą tożsamość oraz analizując ich niewypowiedziane aspekty.
Jej praca ma charakter multidyscyplinarny, łączy instalacje site-specific, wideo, fotografię oraz publikacje. Często inspiruje się narracjami wynikającymi z przeprowadzonych badań, spotkań, osobistych relacji, materiałów czy znalezionych przedmiotów. Dorastając w kulturze późnego Związku Radzieckiego, a następnie kształcąc się na Zachodzie, Kapajeva poszukuje punktów stycznych tych wyjątkowych doświadczeń, oraz zgłębia, w jaki sposób podobna przeszłość mogła wpłynąć na inne osoby, a zwłaszcza kobiety. Mimowolnie, artystka wszędzie pozostaje „tą inną”, „z zewnątrz” – co daje jej podstawę do kwestionowania swojej pozycji w relacji do otoczenia.
Wspólna rezydencja Marii Kapajevej i Uli Zerek jest pierwszą odsłoną programu „Co-Residency”, opartego na współpracy artysty lokalnego i zagranicznego. W ramach programu artyści, kuratorzy, badacze, będą mieli możliwość eksperymentowania w wybranych przez siebie obszarach, prowadzenia badań oraz tworzenia wspólnych projektów i prac artystycznych.
Maria Kapajeva
Estońska artystka, osadzona w Londynie. Ukończyła studia licencjackie z fotografii na The University for the Creative Arts (UCA, Farnham) oraz studia magisterskie z fotografii na University of Westminster (Londyn). Jej prace były prezentowane na arenie międzynarodowej, m.in. w ostatnim czasie: w Latvian Museum of Photography (Łotwa, 2019), w CBS Digital Art Space (Dania, 2019), podczas RIBOCA Biennial (Łotwa, 2018), w Kaunas Photography Gallery (Litwa, 2018), w Narva Art Residency (Estonia, 2017), w WOAK Gallery (Polska, 2017), w Detroit Oloman Gallery (USA, 2017). Jej prace wideo brały udział w: Luminocity Festival (Kanada, 2018), NexT Film Festival (Rumunia, 2017) i Berlin Feminist Film Week (2016). W 2018 roku zdobyła drugie miejsce na FOKUS Video Art Festival w Danii, a w 2016 roku otrzymała stypendium Gasworks & Triangle Network na potrzeby rezydencji w Kooshk Residency w Teheranie. Pierwsza artystyczna książka Kapajevy pt. „You can call him another man”, opublikowana przez Kaunas Photography Gallery, znalazła się na liście Aperture Photobook Award 2018. Jej druga książka pt. „Dream Is Wonderful, Yet Unclear” zostanie wydana przez Milda Books w marcu 2020 roku. Od 2019 roku Maria Kapajeva jest członkinią Estońskiego Stowarzyszenia Artystów.
www.mariakapajeva.com [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]
Instagram / Twitter: @mkapajeva
Ula Zerek (ur. 1985)
Artystka niezależna, pracuje na granicy form tańca, teatru i performance. Realizuje autorskie prace, w których taniec przenika się z innymi formami: „Humuli Lupuli” (2009), „Memo” (2011) i „Istota” (2012), „in memoriam” (2014), „Więzi” (2015), „Ekspozycja” (2017).
Absolwentka ASP w Gdańsku (temat teoretycznej pracy dyplomowej: Taniec jako sztuka relacji).
Od 2004 roku współpracuje z teatrem Dada von Bzdülöw w Gdańsku. Wzięła udział w spektaklach: „Odys-seas” (2004), „Eden” (2006), „Barricade of Love” (2008), „Czerwona Trawa” (2009), „FRUU” (2011), „Celebration” (2012), „Enclave 4/7” (2013)
Jest autorką choreografii do spektakli dla najmłodszych widzów (0 – 5 lat): „Tam i Tu” oraz „Cztery pory roku” produkcji Teatru Miniatura oraz koordynatorką tanecznych projektów i producentką spektakli w Teatrze Miniatura.
Rezydentka programu Mica Moca/Uferstudios w Berlinie, zorganizowanego z Instytutem Muzyki i Tańca (2013). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Podwójna laureatka nagrody Sztorm Roku 2009 przyznawanej przez trójmiejską redakcję „Gazety Wyborczej”.
Animatorka kultury, współzałożycielka fundacji Polka dot – współorganizatora Polskiej Platformy Tańca 2019 w Gdańsku, której zadaniem jest promowanie i rozwijanie sztuki tańca.
ulazerek@gmail.com
(+48) 500 893 649
www.ulazerek.blogspot.com [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]
www.vimeo.com/user16420138