Jesienią tego roku CSW ŁAŹNIA bierze udział w projekcie rezydencyjnym we współpracy z organizacją społeczno-kulturalną „Artonist”, włączającym młodych_e profesjonalistów_ki sztuk współczesnych z Białorusi, jak i tych, którzy_e zostali_ły zmuszeni_one do życia na emigracji. Główną ideą projektu jest włączenie białoruskich rezydentów _ek w lokalne konteksty kulturowe, tworzenie sieci kontaktów i budowanie realnych partnerstw. Ważnym aspektem jest wzajemnie wspieranie się, troska i stworzenie bezpiecznego miejsca do twórczej realizacji. Jest to okazja do przekazania głosu i miejsca członkom i członkiniom białoruskiej diaspory.
W CSW ŁAŹNIA w ramach projektu odbędzie się rezydencja artystyczno-kuratorska Dashy Brian.
Podczas pobytu rezydencyjnego, artystka skupi się na rozwijaniu multidyscyplinarnego projektu wystawy zatytułowanej „Sorry, Shame It on Me”, zwracającej uwagę na problem przemocy seksualnej, emocjonalnej i fizycznej. Tytuł wystawy w języku angielskim to gra słów, w tłumaczeniu: „Przepraszam, wstydź się/zrzuć to na mnie”, która odnosi się do poczucia winy i wstydu, jakie zwykle odczuwają ofiary przemocy po tym, jak zostały wykorzystane. Stworzone instalacje artystyczne posłużą jako środek do przekazania emocjonalnej głębi i złożoności przedstawionego problemu, a także reakcji społeczeństwa. Ważną częścią wystawy będą dźwiękowe opowieści, które wzbogacają osobiste i prawdziwe doświadczenia ofiar. Przyczynią się również do uświadomienia sobie, że problem przemocy nie jest abstrakcyjny i bardzo często „nieoczywista” przemoc pozostaje niezauważona, ponieważ stała się normą społeczną. Projekt obejmie także działania terapeutyczne (dyskusje grupowe, wykłady itp.), które pomogą zrozumieć odbiorcom, jak wspierać i pomagać osobom, które spotykają się z sytuacjami przemocy. Projekt ma na celu również przedstawienie narzędzi do zrobienia pierwszego osobistego kroku w kierunku radzenia sobie z traumą, po sytuacji nadużycia, przemocy. Dasha Brian, kuratorka projektu, pracuje obecnie nad wyborem artystów i tworzeniem instalacji dla wybranej przestrzeni galeryjnej.
Strona internetowa projektu: https://sorry-shame-it-on-me.com/
Dasha Brian (ur. 1995, Mińsk) – artystka audiowizualna działająca na pograniczu sztuk, obecnie mieszkająca i pracująca w Warszawie. Mając doświadczenie w pracy jako reżyserka teatralna i performerka, Brian rozwinęła praktykę artystyczną, która koncentruje się wokół tworzenia performansów, krótkich filmów artystycznych i kolaży wideo. W swoich pracach Dasha portretuje siebie i innych w różnych rolach i scenariuszach, zgłębiając takie tematy, jak reprezentacja w życiu prywatnym i publicznym, polityka i ciało. W swojej twórczości stara się wyjść poza narzucone formy, odrzucając ograniczenia semantyczne związane ze słowem „artysta_tka” czy „reżyser_ka”. Doświadczenia artystki jako białoruskiej uchodźczyni politycznej w Europie Zachodniej wywarły ogromny wpływ na jej sztukę, prowadząc ją do kwestionowania wzorców tożsamości, zwłaszcza jako kobiety. Po rewolucji na Białorusi w 2020 roku, Dasha została zmuszona do opuszczenia kraju z powodu zagrożenia prześladowaniami politycznymi ze strony reżimu Łukaszenki. Od tego czasu w dużym stopniu pracuje ze sztuką polityczną, jest także współtwórczynią, dyrektorką i kuratorką projektu artystycznego „Rewolucja”, który porusza tematykę praw człowieka, uchodźców, sztuki w sytuacjach kryzysowych, rewolucji na Białorusi i wojny na Ukrainie.