Praktyka Emmy Kroos opiera się na głębszym badaniu powierzchni (geologicznej, systemowej, historycznej). Eksplorując je, poszukuje sposobów na ujawnienie i przedstawienie tego, co napotykamy na co dzień, ale pozostaje niezauważone. Znalezienie „tej nieoczywistej i jednocześnie namacalnej rzeczy” czyni ją wyjątkową i zachęca do jej poznania. Dzięki badaniom teoretycznym i powiązanym z materią, Emma Kroos stara się uchwycić istotę otaczających ją rzeczy. Wyciąga je z kontekstu, zniekształca cechy. Odsłania różnorodny świat i nieszablonowy punkt widzenia, tworząc przestrzenie dla refleksji i kontemplacji. Jej proces jest często oparty na eksperymentowaniu w materii, prowadzi do powstania kolaży, rzeźb i instalacji. Dla artystki materiał jest niezależnym bytem. Odnosi się do niego dzięki jego wyjątkowym cechom; gdy pęka i kruszy się pomimo swojej trwałości, spontanicznie rozpada pod wpływem zimna, błyszczy intensywniej niż zakładano. Ten dialog z materiałem jest ważną częścią pracy artystki. W codziennej praktyce wykorzystuje materiały budowlane, jak i naturalne, takie jak: beton, klej, gips, glina, tkanina, drewno i metal. Ich obraz kształtuje pod wpływem danego miejsca. Emma Kroos zazwyczaj wybiera przestrzenie opuszczone czy nieukończone, takie jak prace budowy. Jednak w ostatnim okresie w większym stopniu skupia się na naturalnym otoczeniu, elementach krajobrazu. Poszukuje detali architektonicznych i szczegółów typowych dlatego danego miejsca. Otoczenie jest tylko ramą dla jej pracy, na którą artystka stara się reagować. Proces powstawania jest dla Emmy Kroos niezwykle ważny, ponieważ odzwierciedla życie i pokazuje jej pogląd na to, czym może być sztuka. Abstrakcyjne rzeźby wpływają na przestrzeń w poetycki, refleksyjny sposób.
Emma Kroos jest artystką skupiającą się dużej mierze na badaniu materiałów. Urodziła się i mieszka w Amsterdamie. W 2017 roku ukończyła studia licencjackie na Gerrit Rietveld Academie. Podczas studiów uczestniczyła w programie: Art & Research i już wtedy zainteresowała się rzeźbą, instalacją oraz pracą projektową. W 2019 roku zorganizowała projekt w przestrzeni publicznej Amsterdamu Zuid, gdzie m.in. zaprezentowała swoją pracę site specific „The Day I Found You”. Projektowi towarzyszył program wydarzeń otwartych dla publiczności. Po odbyciu kilku rezydencji, Kroos studiowała na kierunku badań architektonicznych w Piet Zwart Institute. Studia ukończyła w 2022 r. instalacją poświęconą asfaltowi. Praca ta była prezentowana w wielu miejscach w Holandii, takich jak NOTW w Rotterdamie i w Zwolle w ramach IJsselbiennale w 2023 roku. Oprócz własnej praktyki artystycznej Kroos pracuje w Gerrit Rietveld Academie. Posiada także doświadczenie bycia asystentką nauczyciela w Willen de Kooning Academy w Rotterdamie. Wielokrotnie była gościnną nauczycielką w wielu instytucjach.
Rezydencja odbywa się w ramach projektu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA, który ma na celu prezentację i promocję młodej sztuki. Pokazuje to, co w niej najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Jego celem jest ukazanie, zarówno odbiorcom, jak i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia. Program jest otwarty na dyskusję, zakłada organizowanie prezentacji indywidualnych i grupowych, będących dobrym momentem do wymiany doświadczeń. Pragniemy, by „Inkubator” stał się platformą konfrontacji młodej sceny artystycznej i przyczynkiem do badań nad rodzącymi się w niej trendami.