W tym roku odbędzie się piąta edycja projektu wymian rezydencji artystycznych i kuratorskich Gdańsk – Modena, będącego efektem współpracy między CSW ŁAŹNIA, Fondazione Modena Arti Visive oraz Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, w ramach programu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA. Studenci i studentki, absolwenci i absolwentki kierunków związanych z nowymi mediami oraz – w tym roku – również studiów kuratorskich (w Modenie), mają okazję odbycia rezydencji artystycznej, uczestniczenia w zajęciach i korzystania z zaplecza oferowanego przez uczelnie artystyczne z Modeny i Gdańska. W dotychczasowych edycjach wymiany udział wzięli: Justyna Aksinowicz, Chiara Di Loreto, Izabela Rakowska, Tommaso Valli, Julia Jachowicz, Matilde Piazzi, Alicja Sukiennik oraz Chiara Spaggiari.
Miło nam poinformować, że w wyniku tegorocznego naboru kierowanego do studentów i studentek oraz niedawnych absolwentów i absolwentek kierunku intermedia ASP w Gdańsku, jury w Gdańsku oraz w Modenie wybrało Ilonę Sękowską-Lenart do odbycia rezydencji artystycznej w Modenie. Pobyt artystki odbędzie się w terminie 10–30.06.2024 r.
Pragniemy podziękować dr Annie Leśniak za współpracę i współorganizację naboru na rezydencję.
Ilona Sękowska-Lenart urodziła się w Tarnowie w 2001 roku. Jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, ze specjalizacją Meblarstwo Artystyczne. Ukończyła studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku Sztuka i Wzornictwo Ceramiki. Obecnie jest studentką I roku studiów magisterskich na kierunku Intermedia, na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W sztuce realizuje głównie prace o tematyce artywistycznej, odnoszące się do pojęć współczesnej humanistyki. Swoją potrzebę wypowiedzi wyraża poprzez różnorodne media, takie jak: malarstwo, rzeźba, film, performans, fotografia.
Rezydencja odbywa się w ramach projektu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA, który ma na celu prezentację i promocję młodej sztuki. Pokazuje to, co w niej najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Jego celem jest ukazanie, zarówno odbiorcom, jak i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia. Program jest otwarty na dyskusję, zakłada organizowanie prezentacji indywidualnych i grupowych, będących dobrym momentem do wymiany doświadczeń. Pragniemy, by „Inkubator” stał się platformą konfrontacji młodej sceny artystycznej i przyczynkiem do badań nad rodzącymi się w niej trendami.