Wspólnie z Ingą Levi swoje prace zaprezentuje ukraińska artystka, Vvanya Samokrutkin. Otwarciu towarzyszyć będzie prezentacja książki "Here We Are at War. Anarchy, Antifascism and Feminism in Ukraine, Russia and Belarus. Writings and testimonies", Malamente Editions, pod redakcją Nerofumo. Wystawa ma także na celu zebranie środków dla na Pirogov First Volunteer Mobile Hospital (PFVMH) – organizację pozarządową zrzeszającą cywilnych pracowników_czki służby zdrowia, zapewniająca opiekę medyczną na froncie wojny na Ukrainie.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 12 rysunków w ramach serii „Double Exposure”, które Inga Levi tworzy od trzeciego dnia inwazji Rosji na Ukrainę. Powstająca każdego dnia praca składa się na zbiór przestępstw i refleksji, które mają miesjce “pomimo wszystkiego". Czerpie z obrazów dostępnych w mediach i osobistych doświadczeń. Dodaje do nich podpisy, odkrywając zło w swoim najmniej widocznym przejawie, uchwyconym w codziennych, z pozoru banalnych sytuacjach. Pamiętnik „Double Esposure” stanowi niezwykle mocną refleksją nad tym czym jest współczesne doświadczenie wojny, zawieszone pomiędzy mediacją i bezpośrednią percepcją.
Otwarcie wystawy: 14 kwietnia 2023 r., godz. 18:30, z udziałem Ingi Levi
Wystawa czynna do 30 kwietnia 2023 r., poza niedzielami oraz dniem 25 kwietnia.
Możliwość organizacji odwiedzenia wystawy poza godzinami jej regularnego otwarcia należy uzgadniać pod adresem mailowym: grabinskipoint@gmail.com.
Wstęp wolny.
Grabinski Point to profesjonalne studio, stowarzyszenie kulturalne oraz otwarta przestrzeń „słuchania i oglądania”, której członkowie_inie nie planuje podczas organizacji wystaw przekształcać się w „galerię white cube”. . Ich intencją jest, aby prezentowana sztuka wypływała z prawdziwej przestrzeni i stanowiła okazję do kontaminacji. Z tej idei wypływa koncepcja trzech kolejnych wystaw w Grabinski Point, podczas których artyści_stki wizualni_e, dźwiękowi_e, pisarze_ki oraz aktywiści_stki będą wchodzć ze sobą w dialog.
„Double Exposure” – pierwsza wystawa Grabinski Point nawiązuje do wojny i pokoju na Ukrainie. Poprzez odniesienie się do rzeczywistych wydarzeń pragnie wprowadzić ferment w dyskursie na jej temat.
W tym celu zaproszone zostały do zabrania głosu artystki z Ukrainy jedyne uprawnione, które mogą nam tak naprawdę opowiedzieć o horrorze przeżytej wojny i emancypacji walki.
Śledztwo wideo „Rosyjski atak na wieżę telewizyjną w Kijowie”, przeprowadzane przez Center for Spatial Technologies (Centrum Technologii Przestrzennych) – grupę architektów_ek, badaczy_ek i pedagogów_żek, z siedzibą w Kijowie – oraz Forensic Architecture – multidyscyplinarną grupę badawczą z siedzibą na Goldsmiths University w Londynie – pokazuje, jak rosyjski atakna kijowskiej wieży telewizyjnej jest nie tylko zbrodnią wojenną, ale jest przedstawiany jako kolejna próba wymazania historycznej pamięci o miejscu, podobnie jak Babyn Yar, miejsce jednej z najokrutniejszych masakr Holocaustu. Nagrania terenowe nagrane podczas wojny i mixtape'y autorstwa Vvanyi Samokrutkina |Система, prezentowane na różnych piętrach wystawy, poszerzają przestrzeń, towarzysząc publiczności w dźwiękowej podróży z Odessy – zawieszonej między dźwiękami nalotów i undergroundowego rapu – do Lwowa – wśród tradycyjnych ukraińskich pieśni nagranych w Operze.
W Bolonii w sobotę 15 kwietnia o 18:30 została zaprezentowana publikacja „Here We Are at War. Anarchy, Antifascism and Feminism in Ukraine, Russia and Belarus” - pisma i wspomnienia z anarchistycznego wydawnictwa Malamentew, z udziałem redaktora Nerofumo. Publikacja to zbiór wywiadów przeplatanych manifestami politycznymi ukraińskich, rosyjskich i białoruskich anarchistycznych, feministycznych i komunistycznych bojowników_czek – od operacji „Solidarność” do Rev Dia – świadczących o istnieniu i sile różnorodnego, antyautorytarnego ruchu oporu.
Wszyscy_tkie artyści_stki i aktywiśc_stkii na wystawie rozpoczynali_ły swoją pracę od twardych, dokumentalnych danych (nagrania terenowe, raporty prasowe, zawartość mediów społecznościowych) i przekształcają je w swoje narracje, sugestie, Historię. W rezultacie powstaje zbiorowe, kolektywne tableau, które stawia pytania i podpowiada przystępne zainteresowanym ścieżki badawcze, jednocześnie chcąc mocno skupić się na konflikcie.
Grabinski Point — Via Giuseppe Grabinski 2/G, 40122 Bologna
Partner wystawy: CSW ŁAŹNIA