W związku z epidemią koronawirusa, rezydencja artystyczna Tommaso Valli została chwilowo zawieszona i odbędzie się w późniejszym terminie.
W tym roku odbędzie się druga edycja rezydencji artystycznej, będącej efektem współpracy między CSW ŁAŹNIA, Fondazione Modena Arti Visive oraz Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, w ramach programu Inkubator AIR. Studenci i studentki, absolwenci i absolwentki, kierunków związanych z nowymi mediami mają okazję odbycia rezydencji artystycznej, uczestniczenia w zajęciach i korzystania z zaplecza oferowanego przez uczelnie artystyczne z Modeny i Gdańska. Justyna Aksinowicz (ASP w Gdańsku) w lutym tego roku odwiedzi Fondazione Fotografia Modena – centrum wystawiennicze i edukacyjne, całkowicie poświęcone fotografii i współczesnym metodom obrazowania. Międzynarodowa szkoła działająca w obrębie centrum, oferuje artystom pogłębioną analizę teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu fotografii artystycznej i video artu. Natomiast pobyt rezydencyjny włoskiego artysty Tommasso Valli został zaplanowany na marzec i zostanie zrealizowany we współpracy z wydziałem Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku.
Justyna Aksinowicz (ur. 01.08.1993) – studentka na Wydziale Rzeźby i Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka intermedialna, w ostatnim czasie zajmuję się sztuką empatyczną, współodczuwającą, problemem przemocy, płciowości, podziałów społecznych, wyznaczania granic tego co akceptowalne lub nie. Uczestniczka licznych akcji, warsztatów, plenerów, wystaw indywidualnych: ,,Imponderabilia” i wystaw zbiorowych m.in. ,,Wpis ukończony” , wystawa „Flash” w ramach projektu Burza, ,,Blackout”, ,,Metropolitanka”, Międzynarodowa Płaszczyzna Współpracy Akademickiej w Orońsku. Od 2015 roku w Gdańsku organizuje slamy poetyckie ,,Slam bez Kasy”.
Tommaso Valli – artysta i filmowiec, tworzący w Turynie. Absolwent Inżynierii Filmu i Mediów Politechniki w Turynie w 2017 r. Ukończył kurs w Fondazione Modena Arti Visive w 2019 r. Pracuje głównie w obszarze dokumentu, instalacji wideo i fotografii. W swojej twórczości koncentruje się na kwestiach społecznych. Jego podejście ma charakter partycypacyjny. Valli analizuje sposoby bezustannego dostosowywania się przez człowieka do zmieniających się fizycznych i społecznych realiów.
Inkubator AIR jest częścią programu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA, który ma on na celu prezentację i promocję młodej sztuki. Pokazuje to, co w niej najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Jego celem jest ukazanie, zarówno odbiorcom, jak i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia. Program jest otwarty na dyskusję, zakłada organizowanie prezentacji indywidualnych i grupowych, będących dobrym momentem do wymiany doświadczeń. Pragniemy, by „Inkubator” stał się platformą konfrontacji młodej sceny artystycznej i przyczynkiem do badań nad rodzącymi się w niej trendami.
Fot. Justyna Aksinowicz, "Ciało inne/ciało gorsze/ciało niczyje", 2019.