W październiku gościmy na rezydencji artystycznej Janeil Engelstad – artystkę i producentkę wydarzeń kulturalnych.
W związku z 30. rocznicą upadku Muru Berlińskiego w listopadzie 2019 r. Janeil Engelstad bada, w jaki sposób praktyka artystów wizualnych i performatywnych z krajów wyszehradzkich (V4) ewoluowała w ciągu ostatnich trzech dekad, oraz jakie zmiany nastąpiły w życiu społecznym i kulturalnym w danym kraju. Tegoroczne poszukiwania Engelstad odbywają się w ramach projektu pt. „Voices From the Center”, realizowanym w krajach V4 w latach 2007–2009, podczas którego przeprowadzała wywiady z byłymi dysydentami, aparatczykami, naukowcami, ekologami, artystami, naukowcami i mieszkańcami wsi o tym, jak koniec socjalizmu wpłynął na ich życie osobiste i zawodowe, a także na całe społeczeństwo. Rozmowy stały się podstawą internetowej platformy historii mówionej, wystaw, działań w przestrzeni publicznej w Europie Środkowej i Stanach Zjednoczonych. Witryna Voices From the Center, pierwotnie wyprodukowana we Flashu, obecnie niedziałająca już na wielu systemach, zostanie przeprojektowana i ponownie uruchomiona z okazji 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego, obejmując nowe i zaktualizowane wywiady.
Engelstad pracuje także nad wystawą wirtualną dla organizacji Leonardo: The International Society for the Arts, Sciences and Technology. Wystawa, w której udział biorą artyści różnych pokoleń z krajów wyszehradzkich, będzie analizować twórcze odpowiedzi na problemy społeczne, środowiskowe i polityczne, związane ze sztuką, nauką i technologią. Dodatkowo Engelstad nagra specjalną serię rozmów dla swojego podcastu „MAP Radio Hour”, zamieszczanego na Creative Disturbance i ARTECA na MIT, który zostanie opublikowany jesienią i zimą 2019 r.
Podczas swojego pobytu w Gdańsku, Janeil Engelstad zamierza odbyć serię spotkań z historykami, naukowcami, działaczami politycznymi, artystami itp., w celu wymiany doświadczeń i opinii na temat wpływu socjalizmu na życie w Polsce, a także współczesne środowisko polityczne i społeczne.
Janeil Engelstad – producentka wydarzeń kulturalnych, edukatorka i pisarka, założycielka organizacji Make Art with Purpose (MAP), prowadzącej projekty interdyscyplinarne, dotykające problemów społecznych i środowiskowych na całym świecie. Działaniami tymi, udało się doprowadzić do zmian w przepisach i polityce. Stawały się one istotną platformą ekspresji dla poszczególnych osób i grup, często pomijanych, niemających zaplecza organizacji wsparcia społecznego lub dostępu do kreatywnego wyrażania siebie, swoich doświadczeń i punktu widzenia. Dla Engelstad proces tego projektu równie istotny co jego wynik polega na osadzeniu się w danej społeczności, wniknięcie i zbadanie jej, nawiązaniu współpracy ze wspólnotami i organizacjami, tworząc długoterminową koalicję. Prace Engelstad były wystawiane i wyprodukowane we współpracy z: Amon Carter Museum of American Art, Art Margins / MIT, California Museum of Photography, Dallas Museum of Art, New York City Department of Transportation’s Art Program, Museum of Arts and Design, International Center of Photography, Stanica Žilina-Záriečie i inne. Jej podcast “MAP Radio Hour” jest publikowany na Creative Disturbance oraz ARTECA @ MIT. Janeil Engelstad jest stypendystką Programu Fulbrighta (Słowacja 2006), wykładała na uniwersytetach w Ameryce Północnej i Europie i jest członkinią w Social Practice Art Research Center na University of California, Santa Cruz.