Powstały w 2013 roku Program Rezydencji Artystycznych stanowi stosunkowo nowy obszar działalności Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Zapraszani artyści – głównie z dziedziny sztuk wizualnych – wpisują się w podstawowe nurty działalności placówki, stanowiąc komplementarną część programu. Rezydencje adresowane są do artystów polskich i zagranicznych. Program zakłada także wysyłanie artystów polskich na rezydencje zagraniczne w ramach bilateralnych programów rezydencji. Jednym z głównych celów programu jest otwieranie przestrzeni dla twórczego dialogu. Projekty artystyczne budowane są w oparciu o pracę indywidualną, jak i zbiorową. Rozwijając pobyty poszczególnych artystów dużą wagę przykładamy do budowania wielopoziomowej współpracy bazującej na kooperacji z artystami z innych dyscyplin sztuki, lokalną społecznością czy ośrodkami naukowymi. Ważnym aspektem, szczególnie dla młodych artystów, są spotkania z kuratorami, krytykami sztuki i innymi artystami. Są to momenty weryfikacji – ważne dla rozwoju kariery w profesjonalnym świecie sztuki.
Działania rezydencyjne budują platformę dzielenia się doświadczeniami, twórczych spotkań oraz wymiany intelektualnej między polską i światową sceną artystyczną.
Od powstania programu gościliśmy blisko 80 artystów z całego świata, w tym z Europy, Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, Ameryki Północnej oraz Azji.
Sposób selekcji:
Wybór opiera się na dwóch modelach, w ramach których artyści mają możliwość rozwinięcia swoich pomysłów, projektów oraz nawiązania współpracy. W pierwszym, zespół kuratorów zaprasza artystów w ramach wskazanego programu CSW ŁAŹNIA, natomiast w drugim są oni wyłonieni w otwartym naborze i mogą skonfrontować się z lokalną specyfiką miejsca, w którym odbywać się będzie rezydencja. Niektóre z rezydencji są nastawione na konkretny cel w postaci wystawy, inne mają na uwadze proces.
Opis rezydencji:
Harmonogram oraz przebieg rezydencji artystycznej ustalone zostają indywidualnie z artystą. Okres i formuła rezydencji dostosowywane są do potrzeb artystów i ich projektów, zostają wypracowane w wyniku dialogu z artystą. Ważnym aspektem jest elastyczność w kontekście przedmiotu rezydencji oraz czasu jej trwania. W konsekwencji wizyt studyjnych oraz dialogu podejmowanego przez artystę możliwe są zmiany koncepcji. Przebieg rezydencji nie jest ograniczony z góry narzuconymi zasadami współpracy. Skupiamy się większym stopniu na procesie niż ostatecznym dziele.
Zaplecze:
Ośrodek rezydencji mieści się w drugim oddziale instytucji – CSW Łaźnia 2, w gdańskiej dzielnicy Nowy Port. Znajduje się tam 8 pokoi do dyspozycji gości oraz wspólna kuchnia. Studio do pracy aranżowane jest według zapotrzebowania artysty. Goście mają dostęp do pracowni filmowej, sprzętu komputerowego z oprogramowaniem niezbędnym do montażu filmu i grafiki.
Ponadto rezydenci mogą korzystać z całego zaplecza technicznego obu oddziałów, sal kinowych, biblioteki oraz czytelni, a także kina, pomieszczeń warsztatowych oraz przestrzeni wystawienniczych.
Program Rezydencji Kuratorskich
Programowi Rezydencji Artystycznych towarzyszy od 2017 roku pilotażowy program Rezydencji Kuratorskich, który zakłada budowanie platformy dla współpracy i wzajemnej nauki. Przybywający kuratorzy otrzymują możliwość przeprowadzenia badań w wybranych obszarach, aranżowane są dla nich spotkania z artystami i przedstawicielami wybranych organizacji. Oferowana jest możliwości współpracy z innymi ośrodkami artystycznymi w Polsce gdzie wizytujący kuratorzy otrzymują możliwość kontynuacji swoich pobytów i badań.
Kontakt z działem zajmującym się rezydencjami: rezydencje@laznia.pl