Anna Królikiewicz (ur. w lutym 1970) – uzyskała dyplom na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk w 1993 roku, tytuł naukowy profesora nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – w 2018 r., doktorat – w 2000 r., po uzyskaniu w 2010 roku tytułu doktora habilitowanego prowadzi Czwartą Pracownię Rysunku. W latach 2001 – 2003 uczyła w kilku pracowniach na wydziałach Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze, od 2013 wykłada przedmiot Kształt Smaku w School of Form w Poznaniu. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji, zdarza się, że pisze (stała kolumna w magazynie „USTA” poświęcona związkom sztuk pięknych i pokarmu). Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Swoje prace pokazywała m. in. w Nowym Jorku, Stambule, Ankarze, Kolonii, Brukseli, na międzynarodowych festiwalach sztuki współczesnej, w opuszczonym sklepie mięsnym w Sopocie, refektarzu Zakonu Kartuzów, oliwskim lesie, pustym mieszkaniu na krakowskim Salwatorze. Na przełomie lat 2018/19 pracowała nad scenografią do dramatu według powieści Alexandra Dumas: „Die Bartholomäusnacht” w Theater Freiburg w Niemczech. Współautorka, redaktorka naukowa i współwydawca monografii naukowej pt. “Międzyjęzyk”, porządkującej wątek użycia pokarmu jako medium w sztuce współczesnej, foodarcie, sztuce relacyjnej w polu malarstwa, antropologii, historii sztuki. Laureatka nagród rektorskich za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, dwukrotnie stypendystka Miasta Sopot oraz Marszałka Województwa. Laureatka nagrody Prezydeta Miasta Gdańska za 25 lat pracy twórczej oraz Muza Sopotu w dziedzinie Kultury i Sztuki 2019, nominowana do tytułu Człowieka Roku w Kulturze 2019 (Pomorskie Sztormy 2019), w 2019 wyróżniona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Rezydencja Anny Królikiewicz odbywa się w ramach projektu pod roboczym tytułem „Doświadczanie zmysłami” kuratorki Niny Czegledy, skupionego na refleksji nad różnorodnością doznań zmysłowych. Projekt rozpoczął się w 2019 roku serią rezydencji artystycznych, a zakończy się zbiorową wystawą jesienią 2021 roku w CSW ŁAŹNIA.
Projekt stanowi próbę refleksji nad różnorodnością doznań zmysłowych. Liczne działania artystyczno-badawczo-edukacyjne, w tym: wystawy, dyskusje, prezentacje, rezydencje artystyczne i warsztaty edukacyjne skupią się na badaniu polisensorycznej percepcji otoczenia. Od 2019 roku odbyła się seria rezydencji artystycznych artystów, którzy rozpoczęli pracę nad projektami związanymi ze zmysłami: dotyku, węchu, słuchu, wzroku i smaku. Wśród zaproszonych dotychczas twórców znaleźli się: Csenge Kolozsvari, Hilda Kozari, Emma Smith, Raewyn Turner i Brian Harris, Klara Ravat, Givan Bela.
Zespół z ramienia CSW ŁAŹNIA realizujący projekt: Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska, Lila Bosowska