W 5. Edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. W. Fangora, organizowanego przez Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2024 roku, CSW ŁAŹNIA przyznało rezydencję artystyczną Elżbiecie Chudy oraz Jakubowi Kozłowskiemu.
W ramach rezydencji artystka i artysta otrzymają stypendium artystyczne oraz udział w konsultacjach z wybranymi ekspertami_kami. Dodatkowo Elżbieta Chudy będzie mogła korzystać z pracowni w CSW ŁAŹNIA 2 podczas swojego pobytu w Gdańsku.
W poprzednich edycjach rezydencji artystycznej wzięli_ły udział: Julia Tymańska, Krzysztof Mętel, Sasha Baszyński, Anna Kwiatkowska, Filip Rzodkiewicz.
Rezydencja odbywa się w ramach projektu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA, który ma na celu prezentację i promocję młodej sztuki. Pokazuje to, co w niej najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Jego celem jest ukazanie, zarówno odbiorcom, jak i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia. Program jest otwarty na dyskusję, zakłada organizowanie prezentacji indywidualnych i grupowych, będących dobrym momentem do wymiany doświadczeń. Pragniemy, by „Inkubator” stał się platformą konfrontacji młodej sceny artystycznej i przyczynkiem do badań nad rodzącymi się w niej trendami.
Elżbieta Chudy - urodzona w 2002 roku w Chrzanowie. Obecnie studentka V roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. Finalistka konkursu IV CX art 2022, wyróżniona w konkursie im. Sławomira Karpowicza ,,Nokturn'' 2022 oraz laureatka 5. Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. W. Fangora 2024. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią.
,,Szukam uniwersalności doświadczeń, które potrafimy odczuwać tak samo i nadawać im podobne znaczenia. Ważnym aspektem są dla mnie wspomnienia, ich tkanki i płynność, w czasie, gdy pamięć utrwala obraz. Pociąga mnie ich pozorna namacalność, którą próbuję uchwycić jako obraz.''
Jakub Kozłowski - ur. 1999, malarz i artysta intermedialny. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Student V roku Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni prowadzonej przez prof. Piotra Józefowicza i Marcina Zawickiego. Laureat 5. Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. W. Fangora. W 2024 oku był rezydentem Kolonii Artystów Dolne Miasto. W malarstwie interesuje go przede wszystkim proces i konstrukcja obrazu. W swojej twórczości wykorzystuje nowe technologie, procesy algorytmiczne i sztuczną inteligencję. Czerpie inspiracje z własności otaczającego go świata, współczesnej nauki oraz beletrystyki Stanisława Lema. Aktualny w jego malarstwie temat pluszowych misiów podjął arbitralnie dwa lata temu. Od tego czasu zrealizował obrazy, obiekty, instalacje i nieopublikowane do tej pory teksty, w których zgłębia mitologię pluszowych organizmów. Postrzega siebie raczej jako dokumentalistę – badacza aniżeli autora czy stwórcę. W warstwie wizualnej jego obrazów widoczne jest zamiłowanie do optyki i podejścia metodycznego - obrazy są pieczołowicie konstruowane z cienkich, półprzezroczystych warstw farby, wedle uprzednio cyfrowo uzyskanego projektu. Post-pointylistyczna technika malarska pozwala na niemalże całkowite ujednolicenie płaszczyzny obrazu. Punkty koloru tworzą tutaj niewyraźne pola, które znaczenia semantycznego nabierają dopiero w kontekście całości obrazu, a także odpowiedniego dystansu między obrazem a okiem odbiorcy.