Pierwsza odsłona rezydencji skupi się na temacie relacji natura – miasto i refleksji nad obecnymi sposobami budowania więzi z naturą w dzisiejszych miastach. Będzie to także okazja do wyobrażenia nowych, możliwych modeli zrównoważonego rozwoju współczesnych metropolii oraz działań mieszkańców na rzecz ekologii i poprawy jakości życia, z perspektywy różnych uczestników tych złożonych ekosystemów.
Stale przeobrażające się miasta, borykające się z wyzwaniami stawianymi przez ich szybki rozwój, rozrastającą się zabudowę, procesy rewitalizacyjne i gentryfikacyjne, zanieczyszczenie, zmiany klimatyczne – te i wiele innych zagadnień stanie się punktem wyjścia dla grupy rezydentów i rezydentek do refleksji na temat miejsca natury w mieście. W jaki sposób można budować relację ze środowiskiem naturalnym i wykorzystać je, jako odpowiedź na współczesne problemy życia w metropoliach, od działań na poziomie „mikro” – osobistych, subtelnych, często niewidocznych codziennych praktyk – po możliwe rozwiązania systemowe, na stałe wprowadzające zmianę?
Pandemia Covid-19 uzmysłowiła nam – między innymi – istotę natury w życiu człowieka, a zwłaszcza mieszkańca metropolii i większych ośrodków miejskich. Czas izolacji i zamknięcia życia publicznego, gospodarczego, konsumpcyjnego dla wielu osób stał się okazją do skierowania się ku naturze, docenienia obszarów zielonych, leśnych, parkowych. Badacze, psychologowie, naturo i bioenergoterapeuci podkreślają wartość obcowania z naturą, jej pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, zwłaszcza w trudnym czasie kryzysu. Wszystkie te głosy ujawniły pewną oczywistość – jak wielki wpływ na życie człowieka ma natura.
Jednocześnie, efekty drastycznego odejścia od życia społecznego, gospodarczego, produkcyjnego, turystycznego dobiegają nas z różnych stron świata: niesamowite obrazy odradzającej się natury, oczyszczającego się powietrza, zwierząt powracających do swoich pierwotnych środowisk. Wszystkie te obrazy uzmysłowiły pewną kolejną oczywistość – jak wielki wpływ na naturę ma działalność człowieka.
Zaproszona na rezydencję artystyczną Kamila Chomicz planuje eksplorację relacji natura-miasto, skupiając się na jego nieoczywistych mieszkańcach – żabach. Tegoroczny projekt oprze się na procesie, przeprowadzaniu badań i poszukiwań, pracy w grupie specjalistów i specjalistek, i próbie artystycznego przetworzenia etapów tej eksploracji.
Kamila Chomicz o swojej rezydencji:
W tym roku chciałabym rozpocząć, a właściwie kontynuować, projekt dedykowany żabom w Gdańsku. Dziesięć lat temu nagrałam film pt. „Wyspa Żab” na festiwal NARRACJE. Finalnie wyszło z tego takie humorystyczne i lekko surrealistyczne nagranie. O samych żabach i płazach niewiele możemy się z niego dowiedzieć.
Moim celem było zadanie pytania o Wyspę Spichrzów i o plany jej zagospodarowania w przyszłości. W tamtym czasie, centrum wyspy wyglądało jak „dzika puszcza” i mieszkało na niej bardzo dużo płazów bezogonowych, które było słychać z daleka. Oczywiście wiedziałam, że teren ten zostanie doszczętnie zabudowany, ale w filmie chciałam stworzyć taką wizję miasta, gdzie jest miejsce dla przyrody i dla żab.
W tym roku, w ramach rezydencji w CSW ŁAŹNIA, chciałabym powrócić do tematu żab w Gdańsku. Ciekawi mnie temat połączenia Gdańska z wodą i to, co wpłynęło na to, że żaby zadomowiły się w centrum miasta, oraz gdzie teraz można je znaleźć (na Wyspie Spichrzów już ich nie ma). Zastanawia mnie również to, czy realizowany jest proces przesiedlania żab przed zabudową? Jak można pomóc płazom w Gdańsku? I co na ten moment jest dla nich największym zagrożeniem? Chciałabym przedstawić osoby, które zajmują się badaniem czy ochroną płazów w Gdańsku, zapytać o sytuację płazów w kontekście globalnym, w czasie zmian klimatycznych i suszy w Polsce.
W tym roku planuję realizację kilku nagrań, w których chciałabym bardziej konkretnie i naukowo zaprezentować żaby i płazy w Gdańsku. Stworzyć im ciekawe portrety, opowiedzieć o tym jak oddychają i się porozumiewają. Chcę spojrzeć na ich życie „z bliska”.
BIO
Kamila Chomicz:
Jestem absolwentką biologii na Uniwersytecie Gdańskim i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Nagrywam filmy, robię zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania. Tworzę różnego rodzaju kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne, w których to staram się w kreatywny i ciekawy sposób opowiedzieć o ważnych dla mnie sprawach. Współpracuję z instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, realizuję projekty niezależnie, a także w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO.
W ostatnich trzech latach tematy moich prac są związane ochroną środowiska naturalnego, promocją nauki, zrównoważonego rozwoju miast i wsi oraz ekologicznej turystyki. Oto kilka z zainicjowanych przeze mnie, trwających nadal projektów:
„GŁOS LAGUNY” – projekt, który od trzech lat realizuję w czasie zimy we współpracy z mieszkańcami Bacalar w Meksyku oraz z badaczami i naukowcami z UNAM i ECOSUR. Głównym tematem projektu są gigantyczne formy stromatolitów, a celem ochrona laguny, w której one żyją. Strona projektu: www.lagunabacalar.net [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.] i trailer: https://vimeo.com/373948141 [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]
„MIASTO DRZEW TRÓJMIASTO” – projekt skupiony na stworzeniu mapy starych drzew w Trójmieście, opracowaniu tras rowerowych, a także zbieraniu historii o drzewach, od mieszkańców miasta, celem przedstawienia ich na filmie, razem z ciekawostkami na temat drzew.
Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/MiastoDrzewTrojmiasto/ [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]
„MY ZIEMIANIE” – projekt skierowany do dzieci szkoły podstawowej w Pręgowie. Razem z wybranymi mieszkańcami opowiadamy dzieciom o zasobach i eksploatacji „ziemi” w naszej okolicy. Zapraszamy je do tworzenia wizji przyszłości, w której przyroda ma swoje ważne miejsce. Projekt jest realizowany w ramach programu Młoda Kultura.
„URODZAJNIA” – nieformalna grupa, którą tworzą mieszkanki ze wsi Lisewiec i Pręgowo, „prowadzona” przez mnie od kilku lat. Organizuję warsztaty artystyczne i ekologiczne, nagrywam z paniami filmy i organizuję wycieczki rowerowe. Tematem przewodnim są zioła i ich zdrowotne właściwości, tworzenie ogrodów przyjaznych owadom zapylającym, ekologiczna uprawa warzyw i owoców.
„ŻYCIE NA ZIEMI” – internetowa galeria prac wideo, poświęcona tematowi życia na ziemi w ujęciu naukowym, filozoficznym i artystycznym. W tym roku do pierwszej edycji zaprosiłam: Aurorę Lubos, Honoratę Martin i Zosię Martin. Również ja w ramach projektu pokażę swoje prace video. Projekt realizowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura w Sieci.
„SPLOTY” – internetowa galeria zdjęć, prac video prezentująca sylwetki i opowieści mieszkańców wsi Lisewiec, Pręgowo, Buszkowo, Babi Dół i Czapielsk. Tematem tekstów są przemiany społeczne i etniczne na przestrzeni ostatnich stu lat, oraz historie relacji ludzi i zwierząt (hodowlanych, dzikich, domowych). Strona realizowana w ramach stypendium Ministerstwa Kultury: http://www.sploty.org.pl [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]