W październiku gościmy w CSW ŁAŹNIA kuratorkę Benedikte Holen, która odbywa swój pobyt rezydencyjny w ramach projektu „Współczesna turystyka w krytycznym ujęciu”, stanowiący próbę refleksji nad różnymi aspektami turystki, jej wpływu na tkankę społeczną miast i zmiany urbanistyczne. Rezydencji towarzyszyć będą także otwarte wydarzenia: projekcja filmu „Turysta”, połączonego z rozmową z filmoznawcą, oraz panelowa dyskusja z badaczami i badaczkami z Gdańska i innych miast. Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących wkrótce.
Punktem wyjścia poszukiwań Benedikte Holen jest relacja między dwoma miastami: Gdańskiem a Ålesund w Norwegii. Kuratorka prezentuje zarys swoich zainteresowań, które planuje rozwinąć podczas rezydencji:
„Miasto Ålesund w Norwegii, gdzie mieszkam i pracuję, mierzy się z podobnymi problemami, co Gdańsk. Przewiduje się tu, że w tym roku liczba turystów przekroczy milion, co stanowi dość duże wyzwanie dla miasta, o liczbie około 50 000 mieszkańców. Pracując w miejskim muzeum sztuki, na bieżąco doświadczam efektów przemian w turystyce. Ciekawym związkiem Gdańska z Ålesund jest bezpośrednie połączenie lotnicze, które prowadzi do interesującej wymiany ludzi – polscy migranci zarobkowi stanowią największą grupę imigrantów w Norwegii, natomiast Gdańsk stał się niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym dla mieszkańców regionu okolic Ålesund. Chciałabym przyjrzeć się dokładniej tej wymianie ludności, związanej z pracą i z rozrywką, poprzez zbadanie relacji obu miast: potencjalnego wpływu jaki Ålesund może mieć w sposób bezpośredni i pośredni na turystyfikację i gentryfikację niektórych rejonów Gdańska, jednocześnie mając na uwadze, że my, zapraszamy siłę roboczą do naszego miasta, by w konsekwencji stawić czoła podobnym wyzwaniom: w branży usługowej, budownictwie, itp. Jak możemy się od siebie uczyć? Czy istnieją podstawy do działania na polu sztuki współczesnej i stworzenia projektu, który dotyczyłby związków między turystyką a rynkiem pracy w tych dwóch miastach, o różnej historii i kulturze, ale borykających się z podobnymi problemami?”
Benedikte Holen jest kuratorką w Jugendstilsenteret and KUBE w Aalesund w Norwegii, gdzie współpracowała z wieloma artystami przy tworzeniu wystaw indywidualnych i grupowych, a także prezentując projekty w przestrzeni publicznej, opracowując publikacje i platformy dyskursywne od 2013 roku. Wcześniej wykładała na Uniwersytecie w Bergen, pracowała w dziale edukacji Muzeum Sztuki w Bergen oraz publikowała recenzje i eseje w różnych publikacjach. Jest autorką i redaktorką wielu esejów i publikacji. Holen ma tytuł magistra historii sztuki na Uniwersytecie w Bergen oraz dyplom kreatywnego kuratora na Bergen Academy of Art and Design. W 2018 roku otrzymała stypendium OCA – Office for Contemporary Art Norway na pobyt kuratorski w ISCP-International Studio and Curatorial Program w Nowym Jorku.
Jej praca kuratorska opiera się na zainteresowaniach praktykami kontekstowymi i różnego rodzaju produkcją wiedzy. Holen często nawiązuje współpracę z artystami, u których produkcja nowych dzieł jest niezbędna.