Temat tegorocznej rezydencji odwołuje się do zjawiska rosnącego ekstremizmu i aktów nienawiści. Codzienne przejawy przemocy i procesy rozwarstwiania się społeczeństwa składają się na świat, w którym funkcjonujemy. Świat gdzie społeczna odpowiedzialność obliguje do podjęcia aktywnej postawy.
Rezydencją artystyczną pragniemy włączyć się w obchody ogólnopolskiego Roku Antyfaszystowskiego będącego ogólnopolską inicjatywą koalicji instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, kolektywów oraz artystów, artystek, aktywistów i aktywistek. Stanowi kolektywny wyraz niezgody na gloryfikację wojny, kult przemocy, autorytaryzm, nacjonalizm, nietolerancję, mizoginię, homofobię i rasizm, które prowadzą do dewastacji sumień, wspólnoty ludzkiej i środowiska naturalnego. Koalicja kieruje się etosem równości, wolności i solidarności wszystkich ludzi oraz troski o istoty nieludzkie.
Program Roku Antyfaszystowskiego jest organizowany oddolnie. Składa się na niego szereg antyfaszystowskich i antywojennych wydarzeń kulturalnych oraz działań społecznych, które są organizowane w całej Polsce od 1 września 2019 roku (80. rocznica wybuchu II wojny światowej) do 8 maja 2020 roku (75. rocznica jej zakończenia).
Nabór na rezydencję artystyczną w Strasburgu odbędzie się w drodze konkursowej. Wstępnej selekcji dokona jury powołane z ramienia CSW ŁAŹNIA, następnie spośród grupy artystów zakwalifikowanych do następnego etapu ostatecznego wyboru dokona jury w Strasburgu.
W poprzednich edycjach wśród polskich artystów biorących udział w programie znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański, Urszula Kozak, Eliza Proszczuk, Julita Wójcik. W Gdańsku gościliśmy: Ahmeta Dogana, Patricka Bognera, Jia Qiu, Dorothee Haller, Yiumsiri Vantanapindu, Stephane Clor, Elise Alloin, Hélène Thiennot.
Miasto Strasburg zapewnia wybranemu artyście zakwaterowanie oraz pracownię w Strasbourgu.
CSW ŁAŹNIA zapewnia wybranemu artyście:
grant w wysokości 4000,00 PLN netto miesięcznie – obejmujący koszty utrzymania oraz materiały niezbędne do realizacji projektu.
*Ubezpieczenie oraz przejazd artysty z Polski do Strasburga i z powrotem, a także ewentualny transport powrotny swoich prac artysta musi opłacić we własnym zakresie.
Warunki uczestnictwa:
1/ Wiek powyżej 25 lat.
2/ Znajomość języka angielskiego, francuskiego lub niemieckiego w stopniu komunikatywnym.
3/ Przesłanie na adres rezydencje@laznia.pl aplikacji do dn. 17.05.2019 (z dopiskiem „Strasburg 2019” w temacie e-maila).
UWAGA: nie ma żadnych ograniczeń odnośnie mediów, którymi posługuje się artysta/artystka
W skład aplikacji powinny wchodzić:
- list, przedstawiający motywację artystki/artysty;
- CV;
- portfolio;
- zarys tematu, który artystka/artysta pragnie podjąć podczas rezydencji.
Pierwsza aplikacja może być złożona w języku polskim. Następnie, wybrani do kolejnego etapu naboru artyści zostaną poproszeni o przesłanie dokumentów w języku angielskim lub francuskim.
Kontakt:
rezydencje@laznia.pl
Strona Apollonia - European Art Exchanges [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]
Fot. CaldodeCultivo, Black Venus Protest