Co dzieje się z naszym ciałem i pamięcią, kiedy doświadczamy zmiany miejsca? Czy za każdym razem, gdy przychodzi moment wyjazdu, opuszczenia naszego dotychczasowego domu musimy pozostawić coś za sobą, aby przetrwać? Gdzie możemy się dalej udać? Czy odnajdziemy nowe schronienie?
W performansie „Włóczędzy” dwoje tancerzy i jeden muzyk podejmują próbę zbadania współczesnej kondycji nomadycznej jednostki. Artyści spotykają na swojej drodze wiele różnych miejsc. Wciąż poszukują kolejnych, wiążą je ze sobą poprzez napotkane obrazy, pragnąc przekształcić się w inną istotę, stać się kimś lub czymś odrębnym. Niczym nędzarze czy zagubieni trubadurowie, starają się zrozumieć własną wędrówkę.
„Włóczędzy” to niepowstrzymany przepływ słów, dźwięków i ruchu. W warstwie tekstowej znalazły się fragmenty zaczerpnięte z powieści „Bieguni” Olgi Tokarczyk, połączone z autobiograficznymi opowieściami gdańszczan i gdańszczanek, cytatami filozofek feministycznych oraz osobistymi wspomnieniami samych performerów.
Koncepcja i reżyseria: Simone Basani
Występują: Dana Chmielewska, Piotr Stanek, Krzysztof Topolski
Trening ruchowy i współpraca artystyczna: Dana Chmielewska
Dźwięk: Krzysztof Topolski
Wsparcie kuratorskie: Alice Ciresola
Wsparcie dramaturgiczne: Valentina Tiziani
Współpraca: Monika Popow
Tłumaczki historii Gdańszczan i Gdańszczanek: Olga Sachno-Iwaszko, Agnieszka Sprawka
Zdjęcia: Alina Żemojdzin
Współpraca w fazie badawczej projektu: Alicja Pek
Specjalne podziękowania dla: Elisabeth Peck, Bartosz Górski, Ryszard Kisiel, Katerina Olshanova, Marta Siciarek, Elena Vertikova oraz dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek, którzy podzielili się z nami swoimi historiami o utraconych miejscach.
Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
Partner: Gdańska Galeria Miejska
Współpraca: Winda – Gdański Archipelag Kultury
Wydarzenie towarzyszące Biografiom Gdańskim – XVI Dniom Mniejszości Narodowych.
Performans powstał w wyniku pobytów rezydencyjnych Simone Basani w CSW ŁAŹNIA w latach 2018 – 2019.
Simone Basani, artysta, performer. Studiował na wydziale Sztuk Wizualnych, IUAV, Uniwersytet w Wenecji IUAV, Community Drama, CRT – Research Centre, Mediolan oraz Studia Teatralne, KASK, Gandawa. Jego prace prezentowane były zarówno w przestrzeniach muzealnych jak i teatralnych, m.in.: Fortuny Museum - Wenecja, CSW ŁAŹNIA - Gdańsk, Teatrino di Palazzo Grassi - Wenecja, Villa Empain - Bruksela, Vooruit - Gandawa i innych.