06.03.2009, godz. 19:00
CSW Łaźnia wspólnie z ASP w Gdańsku zaprasza na prezentację filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Agnieszkę Piotrowską, pochodzącą z Sopotu, obecnie pracującą głównie w Wielkiej Brytanii. Piotrowska trzykrotnie była nominowana do Emmy, m.in. za film " Bookmark Special: Sex, Lies and Jerzy Kosinski". Ponadto wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, głównie za filmy zrealizowane dla BBC i Chanel 4. W latach 1999-2004 zrealizowała szereg filmów w swoim studio filmowym Rivercourt. Nakręciła wiele dokumentów w Stanach Zjednoczonych, a także na całym świecie. W ostatnich latach powróciła do reżyserowania dla kanałów brytyjskich. Najczęściej dotyczą one skomplikowanych problemów psychologicznych. Będzie to pierwsze spotkanie Agnieszki Piotrowskiej z polską publicznością.
“POŚLUBIONA WIEŻY EIFFEL’A” (MARRIED TO THE EIFFEL TOWER), Channel 5, 2008, 46 min.
Wyobraźmy sobie świat, w którym ludzie wydają się być wrogo usposobieni, a przedmioty przyjazne, a nawet czułe i kochające. Wyobraźmy sobie obawę przed dotknięciem innego człowieka, a w zamian tęsknotę za namiętnym spotkaniem z wielką publiczną budowlą. Jak może się czuć osoba, która nigdy nie znalazła się w objęciach innego człowieka i nie czuła ciepła oddechu kochanka na swojej twarzy?
Zaprezentujemy pierwszy dokumentalny film telewizyjny poświęcony odmianie fetyszyzmu – obiektofilii. Osoby dotknięte tym, występującym tylko u kobiet, zaburzeniem odczuwają pociąg seksualny do przedmiotów nieożywionych. Na planie filmu odkrywają one swoje sekrety. Dokument porusza problemy wolności wyboru, tolerancji i tożsamości, która wyzwoliła się spod protekcjonalnego nadzoru. Film został nominowany do Mental Health Award.
Po prezentacji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką Agnieszką Piotrowską.
06 marca o godz. 13.00 w Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Targ Węglowy 6) obejrzeć będzie można drugi film Agnieszki Piotrowskiej:
“BOTTICELLI’S PRIMAVERA: MYTHS OR FINGERPRINTS”,Channel 4, 60 min.
Film-esej o niemożliwości ustalenia, nawet przez największych historyków sztuki jak nieżyjący już profesor Sir Ernst Gombrich, tego, co jest treścią obrazu. Znajdujący się w kolekcji Muzeum Uffizzi we Florencji, obraz Botticcellego jest tajemniczy i właściwie niemożliwy do wyjaśnienia, co wcale nie znaczy, że przez to mniej fascynujący. W filmie przedstawione są trzy teorie o możliwościach odczytywania semantyki obrazu. Każda z nich jest kolejno obalana.