ARTCAST to podcast o sztuce współczesnej, gdzie głos mają przede wszystkim artyści! Zapraszani twórcy przepytywani będą na różne tematy od bieżącej sytuacji społecznej, kondycji kultury współczesnej, czy sens sztuki, ujawnią swoje opinie, poglądy lub wizje. Każdy odcinek to inne zagadnienie i inny twórca. Zawsze zastanawiałeś się: co artysta miał na myśli? Zapraszamy do odsłuchania!
ARTCAST — można polemizować, można komentować!
Podcasty znajdziecie na naszym Soundcloudzie: Soundcloud.com/csw_laznia
Odcinek #6
Przymus rysowania o tym, co się dzieje. Rozmowa z Magdą Danaj
Rozmowę poprowadziły: Kinga Jarocka i Anna Szynwelska
Transkrypcja odcinka #6 do pobrania TUTAJ (15,7 KB, DOC.).
Gościnią kolejnego spotkania z serii ARTCAST będzie Magda Danaj, twórczyni rozpoznawalna przede wszystkim jako autorka “Porysunków” - pierwotnie bloga, a obecnie instagrama pełnego humorystycznych rysunków, uzupełnianych ironicznymi i szalenie inteligentnymi tekstami. Magda Danaj to ilustratorka tworząca z pasji i radości, swobodnie wyrażająca swój głos przede wszystkim w sprawach, które dotyczą kobiet i ich problemów. Jej postawa solidarności wobec kobiet i zaangażowanie w akcje wspierające Strajk Kobiet stały się głównym tematem tej rozmowy. Gdy nie można milczeć, a poczucie obywatelskiej postawy nakazuje działać, artyści stają na wysokości zadania i swoją twórczością dają otuchy i siłę innym. Kobiety stają się coraz bardziej samoświadome i niezależne, co także staje się siłą napędową dla zmiany. Porozmawiamy o zaangażowaniu artystki w działania prospołeczne i Strajk Kobiet. Sięgniemy do jej źródeł inspiracji i zapytamy o reakcje odbiorców na odważne i niejednokrotnie kąśliwe Porysunki. Artystka opowie nam też o swoich planach na nadchodzącą przyszłość.
#porysunki #strajkkobiek
Magda Danaj — rysowniczka i ilustratorka, ukończyła filologię polską, zajmowała się również dziennikarstwem i PR. Internetowy projekt Porysunki, który przyniósł jej rozgłos i popularność nieprzerwanie tworzy od 12 lat. Swoje ilustracje tworzy na plakatach, okładkach książek i płyt, muralach, w kalendarzach, a także na różnego rodzaju opakowaniach i ubraniach. Współpracowała i tworzyła m.in. dla: Centrum Praw Kobiet, Newsweek Psychologia, Przekrój, Bliza Kwartalnik Artystyczny, Instytut Kultury Miejskiej, Opera Narodowa, Gazeta Wyborcza, Onet.pl, Festiwal LGBT, Rossmann, Samsung i wielu innych.
Odcinek #5
Silny zestaw impulsów: działania na skraju architektury i sztuki. Rozmowa z Jakubem Szczęsnym
Rozmowę poprowadziły: Kinga Jarocka i Anna Szynwelska
Transkrypcja odcinka #5 do pobrania TUTAJ (23,1 KB, DOC.).
Gościem kolejnego spotkania z serii ARTCAST jest Jakub Szczęsny, twórca znany z wielu realizacji z pogranicza sztuki i architektury, projektant, laureat wielu polskich i międzynarodowych konkursów. Działając na styku dwóch dziedzin, Szczęsny udowadnia jak wiele zyskują one na skutek wzajemnego przenikania — wywołują silne emocje, wpływają na świadomość społeczną użytkowników i użytkowniczek, edukują.
Rozmawiamy więc o odpowiedzialności artysty i projektanta, roli mieszkańców i mieszkanek w kształtowaniu miejsc wspólnych, a także o doświadczeniu edukacyjnej siły działań w przestrzeni publicznej.
Podczas rozmowy dowiemy się więcej również o niezwykłych realizacjach Szczęsnego: Przestrzeń, Pchechong, Taburete Towers oraz najnowszym planowanym projekcie pawilonu wspólnotowego w Züsedom.
Jakub Szczęsny — architekt, wykładowca akademicki, ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, studiował również w Barcelonie na ETSAB oraz w Paris La Défense. Wraz z grupą architektów, artystów, dizajnerów założył Grupę Projektową Centrala, która zrealizowała m.in. tymczasowy namiot – pawilon Ohel. Jest autorem licznych instalacji realizowanych w wielu miejscach na świecie. Do jego najsłynniejszej realizacji należy dom w wąskiej szczelinie między dwoma budynkami w Warszawie – Dom Kereta, jest pierwszym polskim twórcą, którego projekt Domu Kereta w 2013 roku włączono do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA).
Odcinek #4
Cafe Wuhan - sytuacje graniczne i nowe rzeczywistości, czyli rozmowa z Janem Sikorą
Rozmowę poprowadziły: Kinga Jarocka i Anna Szynwelska
Transkrypcja odcinka #4 do pobrania TUTAJ (18,2 KB, DOC.).
Gościem czwartego spotkania z serii ARTCAST jest Jan Sikora, twórca znany z realizacji m.in. projektów przestrzeni publicznych, wielokrotnie nagradzany, wykładowca Akademii sztuk Pięknych w Gdańsku. Punktem wyjścia tej rozmowy był jego projekt pn. “Cafe Wuhan”, który stanowił niezwykle zaskakującą i wyprzedającą rzeczywistość, wizję przyszłości. Wizję, która wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, a także zrodziła wiele pytań, a nawet protestów. Czy najważniejszym zadaniem stojącym przed współczesnymi projektantami to szukanie rozwiązań dla aktualnych problemów? Jaką rolę pełni edukacja w przygotowywaniu młodych projektantów do rozwiązywania tego typu problemów? Czy istnieją wrażliwi inwestorzy, umożliwiający realizację odważnych wizji? Co mogłoby wpływać na powstawanie większej liczby dobrych projektów w otaczającej nas przestrzeni?
Na te i wiele innych pytań odpowie nasz gość.
Zapraszamy do wysłuchania ARTCAST#4 w Radio Kapitał 26 września o 10.00
prof. ASP Jan Sikora - dyplomowany architekt wnętrz i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Katedrę Architektury Przestrzeni Kulturowych, członek SARP - Stowarzyszenia Architektów Polskich. Autor wnętrz prywatnych i publicznych, m.in. Stacja Kultura, Sopoteka, Palazzo Blumenstihl w Rzymie. Wielokrotnie nagradzany m.in. międzynarodową nagrodą Library Interior Design Award, Nagrodą Architektoniczną Polityki i Bryłą Roku. Prowadzi autorską pracownię Sikora Wnętrza i biuro architektoniczne Marek+Sikora Architektura.
Odcinek #3
Sztuka w walce o demokrację czyli rozmowa z Dorotą Nieznalską i Dariuszem Sitkiem
Rozmowę poprowadziły: Kinga Jarocka i Anna Szynwelska
Transkrypcja odcinka #3 do pobrania TUTAJ (30 KB, ODT.).
Gośćmi trzeciego spotkania z serii ARTCAST są Dorota Nieznalska i Dariusz Sitek. Artyści znani są z realizacji obiektów artystycznych dla przestrzeni galeryjnych, jak również z działalności w przestrzeni publicznej. Punktem wyjścia tej rozmowy były ich dwie prace zrealizowane na festiwalu Open City 2019 w Lublinie: "Stół polski" Dariusza Sitka i "JUDENFREI (stos I)" Doroty Nieznalskiej. Te dwa odważne dzieła, stanowiły odpowiedź na hasło festiwalu "GOŚĆ-INNOŚĆ", poruszając temat, który wydaje się niewyczerpany i wciąż nieprzepracowany społecznie. Z jednej strony lubimy uważać się za ludzi otwartych i tolerancyjnych. Jednak manifestacje osób o skrajnych poglądach są coraz liczniejsze. Jak te niepokojące zjawiska wpływają na obecnie realizowane przez artystów projekty? Czy głos ich sprzeciwu może być słyszalny? Jak sztuka ściera się z polityką w walce o prawdę i wolność?
Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka ARTCAST 29 sierpnia o 10.00 w Radio Kapitał
dr Dorota Nieznalska - artystka, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Brała udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach, m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, NOMUS Nowe Muzeum, MOCAK w Krakowie, CSW Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Norrtelje Konsthalle w Szwecji, Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu.
dr hab. Dariusz Sitek - rzeźbiarz, asystent na Wydziale Rzeźby i Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Wykorzystuje do swoich realizacji drewno, kamień, ceramikę, tworzywa sztuczne, metal. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą, konkursach na rzeźby pomnikowe i statuetki.
Odcinek #2
To co wspólne: dostępność, kultura, działanie czyli rozmowa z Pamelą Bożek i Pawłem Błęckim
Rozmowę poprowadziły: Kinga Jarocka i Noemi Etush
Transkrypcja odcinka #2 do pobrania TUTAJ (25,2 KB, DOC.).
Gośćmi drugiego spotkania z serii ARTCAST będą Pamela Bożek i Paweł Błęcki, artystka i artysta młodego pokolenia, których połączyła praca nad wspólnym projektem. Oboje postanowili zadać odważne pytania m.in. o dostępność w kulturze, wykluczenia, nadprodukcję, a za cel obrali sobie zebrać odpowiedzi i podzielić się nimi możliwie szeroko. Twórcy nie boją się odważnych działań, ale unikają krytyki na rzecz budowania wspólnoty, dzielącej się dobrymi praktykami. W jaki sposób chcą zrealizować swój ambitny plan i z jakimi wyzwaniami chcą się zmierzyć?
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka ARTCAST 25 lipcao 10.00 w Radio Kapitał
Pamela Bożek - ur. 1991, Stargard. Studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwentka tamtejszego Wydziału Rzeźby; laureatka stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019) oraz 2. edycji stypendium im. Bogny Olszewskiej (2019); inicjatorka i facylitatorka mikromarki introligatorskiej Notesy z Łukowa. Zajmuje się praktykami postartystycznymi o charakterze partycypacyjnym oraz zagadnieniami wizualnymi w kontekście mechanizmów wykluczania i stygmatyzacji.
Paweł Błęcki - Absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował również Archeologię i Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim oraz Fotografię w szkole filmowej FAMU w Pradze w ramach programu Erasmus. Jego prace prezentowane były m.in. na Miesiącu Fotografii w Krakowie, w Galerii Lokal_30 w Warszawie, w Gdańskiej Galerii Miejskiej, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, w CSW Łaźnia w Gdańsku, w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. W swojej twórczości poddaje recyklingowi zarówno przedmioty jak i znaczenia, tworząc obiekty i instalacje za pomocą których porusza problemy związane z ekologią, socjologią i polityką. Należy do kolektywu artystycznego Zbiór Pusty, którego działania skupione są na wielokierunkowej relacji człowieka z naturą. Współtworzy Wspólnotę Międzygatunkową, której celem jest ochrona każdego przejawu życia na Ziemi.
Odcinek #1
Niewidoczni. O ekonomicznym wykluczeniu czyli rozmowa z Julitą Wójcik
Rozmowę poprowadziły: Kinga Jarocka i Anna Szynwelska
Transkrypcja odcinka #1 do pobrania TUTAJ (18,5 KB, ODT.).
Co kryje się pod stwierdzeniem, że artyści są niewidzialni?
Czym jest praca artysty?
Czy tarcza antykryzysowa chroni twórców?
Jaką rolę mógłby pełnić celowy system ubezpieczeń dla artystów?
Co artysta może powiedzieć w przestrzeni publicznej, a czego nie?
Na te pytania odpowie jedna z najwybitniejszych polskich artystek współczesnych – Julita Wójcik – już w pierwszym odcinku - 27 czerwca o 10.00 w Radio Kapitał.
W pierwszym odcinku z serii Artcast — gościmy jedną z najwybitniejszych, polskich, współczesnych artystek — Julitę Wójcik, performerkę, autorkę licznych akcji artystycznych w przestrzeniach publicznych, laureatkę wielu znaczących nagród, jej prace na stałe wpisały się w kanon polskiej sztuki współczesnej.
Obecna, trudna sytuacja twórców jest wypadkową mało przychylnego systemu zatrudniania oraz wstrząsu spowodowanego nagłym zamknięciem. Wiele instytucji ograniczyło liczbę wydarzeń, a więc również ilość pieniędzy, które planowały przeznaczyć na wynagrodzenia dla artystów. W tym kontekście wybór Julity Wójcik jako pierwszego gościa, wydawał się oczywisty. Artystka wielokrotnie w swoich pracach podejmowała wątek warunków pracy i zatrudnienia artystów.