Dziękujemy, że byliście i byłyście z nami i #artUNBOXINGIEM!
W piątek, 21 sierpnia 2020 Filip Ignatowicz wraz z kuratorką, Kingą Jarocką podsumują tygodnie rozpakowywania i wspólnego oglądania dzieł sztuki. Dopełni się dzieło samej wystawy — wreszcie będzie kompletna i do obejrzenia na raz!
Sztuka w przestrzeni wirtualnej z powodzeniem może korzystać z języka znanego już internautom. Projekt Filipa Ignatowicza, prezentowany przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA jako indywidualna wystawa online „#artUNBOXING” to video-performance dokamerowy stworzony specjalnie dla przestrzeni internetowej seriwsu YouTube. Na wystawę składa się seria dziesięciu prac.
W ramach wystawy „#artUNBOXING” zobaczyć można obiekty związane m.in. z Łodzią Kaliską, Andym Warholem, KAWSem, Guerilla Girls i wieloma innymi artystami.
Jak przywołuje autor — prawdopodobnie, gdyby zliczyć wszystkie wyświetlenia, więcej osób widziało rozpakowanie iPhone'a na YouTube niż samych iPhone'ów w ogóle wyprodukowano. Nikt do tej pory nie próbował „otworzyć i rozpakować” na ekranie dzieła sztuki, a na pewno nie w formie swojego działania twórczego. Być może Ignatowicz stanie się trendsetterem „unboxingu” sztuki? Jak na razie zachęca do dzielenia się tym z użytkownikami sieci.
Koncepcja artUNBOXING powstała w 2014 roku (pierwotnie miało być to jednorazowe działanie transmitowane na żywo podczas festiwalu performance). Pierwszy odcinek (nigdy nieopublikowany w internecie) jako pilot do serii został zarejestrowany 12 listopada 2015 roku. Dzieła z serii realizowane były jako dwa zadania stypendialne ze środków dla twórców kultury Województwa Pomorskiego i jako część pracy doktorskiej na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk. Dopiero wystawa w ŁAŹNI jest pierwszym tak szerokim działaniem w ramach tego longtermowego projektu.
Prace z serii artUNBOXING powstawały także jako część projektu artystyczno-badawczego „FESTYN SZTUKI (...)” na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.