Przyszłość Europy według młodych osób z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Łotwy i Polski
Szybki rozwój nowych mediów, wpływ technologii blockchain na gospodarkę, zmiana klimatu, równouprawnienie płci, stan europejskiej demokracji. Młodzieży i młodym dorosłym przyszło żyć w niezwykle dynamicznych czasach. Pięć instytucji artystycznych z pięciu europejskich miast postanowiło oddać im głos i posłuchać pomysłów na bardziej przyjazną i zrównoważoną przyszłość Europy. W projekcie „Augmented Europe” (AugE) bierze udział gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.
Celem AugE jest zaangażowanie młodych ludzi w Europie za pośrednictwem mediów cyfrowych w kształtowanie przyszłości naszego kontynentu. W formułowaniu pomysłów, urzeczywistnianiu wizji, marzeń i działań wyznaczających sposoby wspólnego życia w bardziej zrównoważonej Europie, młodzież wspierają artyści_stki i eksperci_tki, którzy nierzadko są też aktywistami_kami.
Pięć miast połączyło siły, by podczas tzw. Artathonów – ponadnarodowych wydarzeń partycypacyjnych – wypracować pomysły i projekty odpowiadające na 5 wyzwań:
Mediolan: Umiejętność korzystania z mediów i świadomość cyfrowa
Barcelona: Różnorodność i włączenie płci
Berlin: Zmiany klimatyczne i kolonizacja kosmosu
Ryga: Blockchain i przyszłe gospodarki
Gdańsk: Demokracja i zdrowie publiczne
W październiku 2023 roku odbył się Artathon Gdańsk. Pięć grup młodych ludzi przy wsparciu profesjonalnych facylitatorów_ek, ekspertów_ek i artystów_ek pracowało nad raportem o stanie współczesnej demokracji, zagrożeniach i możliwościach wynikających z rozwoju technologicznego. Uczestnicy_czki, wspólnie z rówieśnikami_czkami z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Łotwy, mogli i mogły posłuchać wykładu artysty Filipa Ignatowicza „Performatyka internetu w kontekście artywizmu i demokratyzacji Sztuki” oraz wykładu naukowczyni Magdaleny Żadkowskiej „Wyzwania dla młodych Europejczyków – czy możemy mówić o homogenicznym pokoleniu?”.
Efektem każdego z Artathonów są tzw. manifesty opisujące przebieg zajęć, wyzwania, nad którymi pracowano oraz proponowane rozwiązania problemów. Ze wszystkimi można się zapoznać na stronie AugE, klikając w poszczególne miasta.
11 kwietnia odbędzie się międzynarodowe spotkanie wszystkich partycypujących w projekcie krajów poświęcone metawersum i wyzwaniom z nim związanych – etycznym i socjalizacyjnym. Będzie to też okazja, by podzielić się wynikami Artathonów i przy wsparciu artystów_ek cyfrowych, rozpocząć współtworzenie wydarzenia końcowego w Mediolanie, które odbędzie się w maju br.. Informacje o naborach do spotkań – wkrótce na stronie AugE.
Projekt Augmented Europe (AugE) finansowany jest przez Program Unii Europejskiej „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV).
Partnerzy projektu: MEET Digital Culture Center (Mediolan), Public Art Lab (Berlin), RIXC Center for New Media Culture (Ryga), Espronceda Institute of Art & Culture (Barcelona), Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA (Gdańsk).