Mniszek lekarski zwyczajowo nazywany dmuchawcem lub mleczem. Gorzki w smaku, odtruwający w działaniu, strażnik Gdańska...
Mniszek pojawił się w ramach badań artystycznych Viktórii Kaslik (HU) rozpoczętych w 2023 roku. Projekt, trwający dwa lata, zawieszony pomiędzy zagłębiem karpackim i wybrzeżem Bałtyku, umożliwił Viktórii dwukrotnie odwiedzić Gdańsk. Poszukiwania, inspirowane mniszkiem lekarskim, skłoniły ją do refleksji nad hierarchią w postrzeganiu ziemi i nad tym, jak człowiek tworzy system prawny. Efektem badań jest zapis, rodzaj instrukcji i czuły przewodnik, zachęcający czytelnika_czkę do pracy z mniszkiem lekarskim i do eliminacji przestarzałych, sztywnych, zinternalizowanych struktur prawnych. Formę wizualną nadała temu zapisowi Edyta Majewska-Rosińska.
Serdecznie zapraszamy na wydarzenie 6 marca, gdzie Viktoria Kaslik wspólnie z tancerką i choreografką Aleks Borys będą badać związki sztuki i nauki. Artystki zainaugurują „Dandelion Feast: A Protocol to Eliminate Legal Waste from Earth Bodies” (Święto Mniszka Lekarskiego, zapis eliminacji prawnych odpadów z ciał ziemskich) w performatywnym dialogu o i z mniszkiem lekarskim.
„Rośnie, aby światło dotarło do Słońca i ostatecznie stało się Księżycem, żyjąc w wiecznej cykliczności. Podróżuje do miejsc, gdzie jego przesłanie potrzebuje zostać usłyszane, gdzie jego zdolności pielęgnowania otoczenia są upragnione, gdzie woda musi być przechowywana, gdzie zbita gleba musi zostać rozluźniona, gdzie beton musi zostać skruszony. Mniszek rozbija to, co zastygłe, swoim wyczuciem czasu. Przybył, aby odzyskać naszą zniszczoną tkankę. Tu nie chodzi o egzekwowanie żadnych roszczeń, mniszek przychodzi i wypływa spoza fizycznego ciała rośliny, z przestrzeni, która odzwierciedla pierwotny archetyp mniszka lekarskiego, będącego symbolem natury, uzdrowienia i cykliczności. Mniszek wynurza się z kosmosu, obleczonego tkaniną, na wpół ziemską powięzią, która nas łączy. Być może zaprasza nas do ponownego zjednoczenia, do pytania o to, co jest i do ponownego zastanowienia się nad tym, czym są prawa.”
Cytat z “Dandelion Feast, a protocol to eliminate legal waste from Earth bodies” (Święto Mniszka Lekarskiego, zapis eliminacji prawnych odpadów z ciał ziemskich)
Bios:
Viktória Kaslik - zainteresowana narracjami wokół społecznej koegzystencji i podziału władzy, Viktória uzyskała tytuł magistra prawa (2017, Uniwersytet Eötvösa Loránda w Budapeszcie). Zarówno jej edukacja, jak i późniejsze doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie, doprowadziły do krytycznego podejścia do współczesnych struktur prawnych.
aleks borys pracuje z choreografia w nurcie art and science, włączając w badania artystyczne nauki ścisłe, kosmologię i ekologię. Od ponad dekady tworzy prace choreograficzne, eksperymentując z formą spektaklu, instalacji, video, tekstu. Założyła i prowadzi niezależną gazetę choreograficzną Ruchome Teksty. Jest członkinią warszawskiego kolektywu Centrum w Ruchu. Nominowana do nagrody Prix Jardin d’Europe 2011, laureatka Aerowaves Listy 2012 oraz Polskiej Platformy Tańca 2012. Stypendystka m.in. wizyty studyjnej w Movement Research - Judson Church w Nowym Jorku, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Badawczego Grażyny Kulczyk, Młoda Polska, SPAZIO, DanceWeb, ImPACK, Tour de Choreografes d’Europe. Brała udział w programie a.pass - artistic research on performance and scenography w Brukseli. Jest magistrem sztuki i nauk ścisłych na Central Saint Martins, University of the Arts w Londynie; jest absolwentem licencjatu z tańca współczesnego na CODARTS, University of the Arts w Rotterdamie; oraz Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi.
Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Wyszehradzkiego, Culture Moves Europe, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.