Dźwiękowiska to projekt realizowany od 2012 roku przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W ramach programu zrealizowany został cykl warsztatów poświęconych sztuce dźwięku, którym towarzyszyła publikacja tekstów teoretycznych. Kolejnym krokiem jest festiwal Soundplay, którego pierwsza edycja odbędzie w dniach 24 – 29 czerwca w Gdańsku. W ciągu tych dni w przestrzeni CSW Łaźnia na Dolnym Mieście, w siedzibie Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ul. Powroźniczej i Centrum św. Jana, odbywać się będą koncerty, wykłady, warsztaty i zaprezentowane zostaną instalacje. Na festiwalu sztuki dźwiękowej Soundplay w 2014 roku zaprezentowana zostanie przede wszystkim twórczość związana z szeroko pojętą praktyką nagrań terenowych (field recording).
Christina Kubisch zrealizuje w Gdańsku pięćdziesiąty, jubileuszowy Electrical walks, w ramach którego zaprosi publiczność do słuchania „muzyki” pól elektromagnetycznych wypełniających centrum Gdańska. Każdy z chętnych będzie miał możliwość wypożyczyć słuchawki i ruszyć przygotowaną przez artystkę trasą. Artystka zagra również koncert skanując pola elektromagnetyczne wypełniające przestrzeń sali koncertowej. Jana Winderen, która w ramach pobytu rezydencyjnego realizować będzie nagrania terenowe w rezerwacie Ptasi Raj, zaprezentuje przestrzenny, wielokanałowy koncert. Amerykański artysta mieszkający w Estonii John Grzinich, poprowadzi warsztaty, dotyczące słuchania i audiosfery. Wyniki warsztatów zostaną zaprezentowane 25 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W dniach 26-27 czerwca przeniesiemy swoje działania do kościoła Św. Jana, gdzie zaprezentujemy koncerty i performanse.
Jon Wozencroft założyciel londyńskiej wytwórni Touch w ramach festiwalu wygłosi prelekcję, a wraz z BJ Nilsenem przeprowadzi w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia warsztaty field recordingu. Nilsen zagra również w ramach festiwalu koncert. Nagrania terenowe przedstawi podczas swego koncertu również Martyna Poznańska. Natomiast The Art Book Orchestra to projekt z pogranicza performansu, instalacji dźwiękowej czy książki artystycznej, artysty mieszkającego na Islandii Konrada Korabiewskiego, który przedstawi także film zatytułowany NS-12 stworzony we współpracy z Kristjanem Lodmfjordem. Koncertom, performansom, wykładom i warsztatom towarzyszyć będzie wystawa instalacji dźwiękowych, prezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej na ulicy Powroźniczej, gdzie swoje prace zaprezentują: Kacper Ziemianin, Rudy Decelière oraz Porcje Rosołowe, Justyna Kociszewska i Małgorzata Słomska. W czasie wernisażu, który odbędzie się 24 czerwca zaprezentowany zostanie również improwizowany koncert Mateusza Wysockiego i Rudego Decelière.
Dodatkowo w ramach tegorocznych Dźwiękowisk Anna Friz odbędzie rezydencję w w Stacji Morskiej w Helu, gdzie zrealizuje projekt dźwiękowy Submergence.
Program festiwalu
21 - 25.06 / CSW Łaźnia
Warsztaty „Sounding Gdańsk”
Prowadzenie: John Grzinich
Uwaga! Zapisy przyjmowane są na stronie
www.dzwiekowiska.pl
24.06 / 19.00 / GGM 2
Wernisaż wystawy Soundplay:
„Electrical Walks” Christina Kubisch
„These few flowers” Rudy Decelière
„Na Owadach” Porcje Rosołowe / Justyna Kociszewska / Małgorzata Słomska
„Around the Clock” Kacper Ziemianin
W ramach wernisażu odbędzie się koncert: Rudy Decelière + Mateusz Wysocki
25.06 / 19.00 / CSW Łaźnia
Prezentacja wyników warsztatów „Sounding Gdańsk”
26.06 / 19.00 /Centrum św. Jana
„The Art Book Orchestra” performans Konrada Korabiewskiego
„Listening East” koncert Martyny Poznańskiej
Performans elektromagnetyczny Christiny Kubisch
27.06 / 17.00 / CSW Łaźnia
„Sound Cloud” Wykład Jona Wozencrofta
27.06 / 19.00 / Centrum św. Jana
„NS-12” kolaboracja dźwiękowa Kristjána Loðmfjörða i Konrada Korabiewskiego
„The Eye of the Microphone” koncert BJ Nilsena
Koncert wielokanałowy Jany Winderen
28.06 / 12.00 / CSW Łaźnia
Warsztaty „Listening Art”
Prowadzenie: Jon Wozencroft, BJ Nilsen
Uwaga! Zapisy przyjmowane są na stronie
www.dzwiekowiska.pl
29.06 / 15.00 / CSW Łaźnia
Jana Winderen – wykład i prezentacja twórczości
Projekt uzyskał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Wsparcie udzielone ze środków funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.