Finisaż: 10 stycznia o 18.00
18.00 wykład „Rewolucyjne grafitti w Egipcie — sztuka ulicy wobec arabskiej wiosny” - dr Magdalena Radomska
19.00 mikrospektakl „Przez ścianę”
CSW ŁAŹNIA 2 - Nowy Port
Wykład „Rewolucyjne grafitti w Egipcie — sztuka ulicy wobec arabskiej wiosny” - dr Magdalena Radomska
Wykład poświęcony będzie reakcji artystów na wydarzenia związane z Arabską Wiosną, ze szczególnym uwzględnieniem fenomenu egipskiego street artu, którego pojawienie się było reakcją na wydarzenie polityczne w Egipcie i związaną z tym zmianę statusu przestrzeni publicznej. Liczne przykłady prac artystów takich jak Ganzeer, Bahia Shehab, Sad Panda, Nazeer zostaną ukazane w kontekście współczesnych im prac artystów globalnie związanych z ruchami okupacyjnymi a materialna ściana budynków w relacji do ścian portali społecznościowych. Wykład stanowić będzie problematyczne omówienie zarówno ikonicznych motywów egipskiej Arabskiej Wiosny takich jak wizerunek dziewczyny w błękitnym staniku, budynek Maspero, motyw mózgu i opaski na oczy, ale także poruszy istotne kwestie uwikłania artystów egipskich w Zachodnie paradygmaty twórczości, zaangażowania w krytykę kapitalizmu, wreszcie — roli kobiet w ramach walki społecznej i politycznej.
Mikrospektakl „Przez ścianę”
To opowieść o powtarzalnym losie pokoleń kobiet oraz nieuchronności życia. W Nowym Porcie, niczym w greckiej tragedii, nie można uniknąć swojego losu. Bohaterka, która jest mieszkanką dzielnicy, nie potrafi uciec przeznaczeniu, poddając się monotonnej, często destrukcyjnej, codzienności. Próbuje w niej zbudować swój dom oraz życie. Tytułowa ściana, symboliczna oraz realna, staje się metaforą losów kobiet związanych z dzielnicą.
Reżyseria: Przemysław Jurewicz
Koncepcja: Monika Popow, Przemysław Jurewicz
Tekst: Monika Popow
Wykonanie: Barbara Nowakowska
-------------------------------------------------------
O wystawie:
Artyści/Artystki:
Grzegorz Brzozowski, Karina Daniszewska, Julia Degowska, Daniel Gąsiorowski, Aleksandra Gołębiewska, Maciej Grochowski, Antonina Jagiełło, Zuzanna Jurkiewicz, Klaudia Kanabaj, Kamil Kostrzewski, Dominik Lubecki, Nel Melon, Barbara Nowakowska, Agata Sierocka, Natalia Szczepańska, Marzena Szymkowiak
Dźwięk: Kamil Polański
Wizualizacje: Agnieszka Piasecka, Izabela Rakowska
Kuratorki: Monika Popow, Iwona Woźniewska
Współpraca: Adrian „Lipskee” Lipiński
„Autonomia ulicy” to wystawa stworzona przez młodych artystów związanych ze Stowarzyszeniem 180 Stopni. Projekt pokazuje świat młodych ludzi w kontekście życia w mieście. Zwiedzający ma okazję zajrzeć do prywatnych pokojów, stać się „podglądaczem” życia jednej z nowoporckich kamienic. Zobaczy tam realny świat młodych ludzi – ich twórczość, zainteresowania, wątpliwości – stające się podstawą do twórczej ekspresji. Tytułowa autonomia ulicy pozwala go poczuć w całej jego niezależności i autentyzmie. Świat wewnętrzny mieszkańców kamienicy kryje różnorodność. Znajdują się wśród nich artystki i artyści, graficiarze, gracz, czy też siostry, tak podobne do siebie, a jednak niezwykle różne. Historie nakładają się na siebie, tworząc skomplikowany splot – opowieść o Nowym Porcie. Czasem jest to opowieść bardzo współczesna, czasem wręcz historyczna, czego symbolem jest sukienka uszyta na podstawie opowieści nowoporckich kobiet.
W ramach współpracy przy projekcie „Autonomia ulicy” zespół Programu Rezydencji Artystycznych CSW ŁAŹNIA ma na celu stworzenie przestrzeni wspólnej, sprzyjającej spotkaniu i kolektywnemu działaniu. Jest to próba zmiany stereotypowego postrzegania kultury ulicznej. „Autonomia ulicy” zakłada przybliżenie źródeł inspiracji, założeń, filozofii oraz aspektu społecznego.
Na wystawie zostały wykorzystane materiały video: reportaż "Zrozumieć Młody Port" zrealizowany przez Stowarzyszenie 180 Stopni w ramach Inicjatywy "Zrozumieć Sierpień" Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, wizualizacja z performansu Adriana "Lipskeego" Lipińskiego "3-Port", którego premiera odbyła się podczas festiwalu NARRACJE w 2015 r., materiały filmowe z gry "Assassin's Creed", prod. Ubisoft Montreal.