Konferencja odbędzie się 02 lutego 2010 o godz. 13.00 w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, sala 315.
W grudniu 2009 na terenie Dolnego Miasta pojawiły się nowe dzieła sztuki zrealizowane w ramach projektu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska.
Pierwszą z prac oddanych do użytku jest Niewidzialna Brama [
Invisible Gate] wg. projektu grupy Front Studio z Nowego Jorku. Jest to kolejne dzieło, obok studia „LKW
Gallery” (ale i nie ostatnie) wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy.
Drugim projektem zrealizowanym w grudniu 2009 jest nagrodzony w II edycji konkursu GZMG w 2007 roku
Staging Anonymous autorstwa Dominika Lejmana (Polska) – instalacja świetlna wpisana w przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie.
Oficjalna inauguracja obu obiektów odbędzie się 2 lutego, a włączenie ich do programu wydarzeń artystycznych nastąpi 14 maja 2010 roku (w przeddzień Nocy Muzeów) i będzie połączona z rozpoczęciem kolejnego sezonu warsztatów edukacyjno-artystycznych prowadzonych w studio LKW
Gallery w ramach projektu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska.
W lecie 2010 roku zamierzamy także oddać do użytku drugi z nagrodzonych projektów II edycji konkursu GZMG – „
Untitled” autorstwa Esther Stocker (Austria). Praca ta również będzie usytuowana w przestrzeni przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie i będzie stanowić architektoniczne uzupełnienie do efemerycznej pracy Dominika Lejmana.
Z kolei zwycięskie projekty III edycji konkursu doczekają się realizacji w 2011 („
Amber Drops” Daniela Schlaepfera i Freda Hatta ze Szwajcarii) i 2012 roku („
Scent of Colour” Carmen Einfinger, USA oraz „
Leader Swing” Fernando Sancheza Castillo, Hiszpania).
Konferencję prasową otworzy Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który jest także przewodniczącym komitetu organizującego Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Ponadto w konferencji uczestniczyć będą m.in.: Dominik Lejman – autor instalacji
Staging Anonymous, artysta światowej sławy, który w sposób niepowtarzalny zestawia projekcje wideo z otaczającą architekturą i malarstwem, Jadwiga Charzyńska – dyrektor CSW Łaźnia i kurator GZMG, przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Zarządu Dróg i Zieleni oraz Jakub Szczepański – architekt, historyk architektury i konserwator zabytków, który po konferencji oprowadzi zebranych po Dolnym Mieście i opowie o uwarunkowaniach architektoniczno-społecznych dzielnicy oraz o znaczeniu projektu GZMG dla tej części Gdańska i przemianach, które zostały zainicjowane.
Z kolei program edukacji artystycznej – będący integralną częścią GZMG – przybliżą Mikołaj Jurkowski koordynator programu edukacyjnego w CSW Łaźnia oraz Elżbieta i Ewa Okroy, kuratorki projektu edukacyjno-artystycznego dla dzieci i młodzieży z Dolnego Miasta „Auto Art”, prowadzonego w studiu warsztatowym LKW
GALLERY.
Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to projekt, który wpisuje się w szerszy zakres prac, mających na celu rewitalizację dzielnicy Dolne Miasto – obszaru pełnego niepowtarzalnych zabytków, lecz odizolowanego od centrum i zdegradowanego. GZMG jest przewidziana jako założenie wieloletnie i ma służyć powstaniu trwałej kolekcji dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Podejmowane działania mają także przyczynić się do zmiany charakteru dzielnicy, w której zlokalizowane jest CSW Łaźnia. Przestrzeń miejska zagospodarowywana będzie przez lata, a realizowane dzieła wyłaniane w ramach regularnie ogłaszanych, zamkniętych, międzynarodowych konkursów. Ważnym elementem projektu jest także edukacja dzieci i młodzieży, prowadzenie stałych warsztatów edukacyjnych w obrębie powstających dzieł sztuki. W ten sposób CSW Łaźnia proponuje włączenie się w proces transformacji społecznej i architektonicznej Dolnego Miasta.
Warto też wspomnieć o nawiązaniu do podobnych przedsięwzięć realizowanych na świecie, np. akcji wpisywania dzieł sztuki w przestrzeń publiczną organizowanej przez
Public Art Fund w Nowym Jorku (
Manhattan, okolice
Rockefeller Center), stworzenia permanentnej kolekcji dzieł sztuki w Berlinie na terenie dzielnicy
Potsdamer Platz czy kolekcji instalacji artystycznych, która zaistniała w Liverpoolu w latach 2008-09, w trakcie, gdy miasto było Europejską Stolicą Kultury.
Trzeba podkreślić, że sztuka publiczna stanowi także alternatywę dla elitarnej sztuki galerii i szansę dla artystów na pozyskanie masowego odbiorcy, dotarcie do osób, które na co dzień nie mają kontaktu ze sztuką.
Gdańsk, realizując program Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska i tworząc swoiste „dzielnice sztuki”, ma szansę dołączyć do grona europejskich stolic artystycznych.
Patronat honorowy nad III edycją Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, będący również Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konkursu oraz Marszałek Województwa Pomorskiego, Jan Kozłowski.