3.10.2014, godz. 18:00 – oprowadzanie kuratorskie
3.10.2014, godz. 19:00 – oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim
Artyści: Justyna Wencel i Marcin Chomicki, Andres R. Londono, Joshua Schwebel, Elżbieta Jabłońska, Dominika Skutnik, Andrea Mastrovito, Art Mesh (Kuba Budzyński, Monika Waraxa, Stephan Bourgeois)
Seminarium
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto
4.10.2014, godz. 17:00
Prelegenci: Carmen Einfinger, Soren Dahlgaard, Tania Ruiz Gutierrez, Zróbmy to razem (Kuba Budzyński, Monika Waraxa)
Kuratorka: Agnieszka Kulazińska-Grobis
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W ramach projektu „Gdy sąsiad jest nieznajomym?” stawiane będą pytania o sztukę w przestrzeni publicznej. Artyści i kuratorzy skupią się na strategiach i możliwościach angażowania odbiorcy do udziału w realizacjach, które są prezentowane poza zamkniętą przestrzenią galeryjną. Projekt składać się będzie z pięciu artystycznych interwencji, ukazujących różne postawy artystów pracujących w przestrzeni publicznej wobec odbiorców. Artystyczne interwencje skupią się wokół opuszczonego mieszkania na Dolnym Mieście, dzielnicy przechodzącej transformację. Jaką rolę powinna odegrać sztuka w tej przemianie?
Sztuka na trwale wpisała się w przestrzeń naszych miast. Dzieło sztuki umiejscowione w publicznej przestrzeni zmienia ją, definiuje na nowo, przyciąga uwagę, mimowolnie angażując mieszkańców. Pojawiają się pytania:
Czy jest miłym sąsiadem, czy raczej mówiącym z dziwnym akcentem nieznajomym?
Jaka powinna być sztuka w przestrzeni publicznej? Bawić, krytykować, budzić wątpliwości?
Jaka jest odpowiedzialność artysty wobec lokalnej społeczności?
Czy artysta działający w otwartej przestrzeni programuje odbiorców czy raczej oddaje im część autorstwa swojej pracy?
Likwidacja granicy między dziełem a widzem jest jednym z kluczowych zadań sztuki współczesnej. Czy sztuka w przestrzeni miasta jest odpowiedzią? Projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?” będzie z jednej strony pytaniem o przekraczanie granic, pomiędzy dziełem a odbiorcą, z drugiej zaś próbą analizy rzeczywistego stanu.
Projekt będzie próbą spojrzenia na egzystencję sztuki z punktu widzenia odbiorcy. W jego ramach zaprezentowane zostaną zarówno prace mające za zadanie autrakcyjnić przestrzeń, jak te będące krytyczną analizą otoczenia, wymagające interwencji odbiorcy, wykorzystujące nowe technologie.
Zagadnieniem analizowanym w projekcie będzie własność przestrzeni miejskiej, kto jest rzeczywistym gospodarzem. Centra naszych miast coraz bardziej odpowiadają wymogą globalnej turystyki. Czy artyści mogą pomóc w zachowaniu lokalnego charakteru miejsca? Jakie są zadania sztuki w publicznej przestrzeni?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt realizowany w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt został wsparty przez Duński Instytut Kultury.
Dziękujemy za pomoc w realizacji projektu Grupie Lambda.
Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to projekt artystyczny dla gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto, gdzie zlokalizowane jest Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Współdziałając w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego, instytucja kultury wspiera proces transformacji społecznej i architektonicznej zaniedbanej dzielnicy. Na projekt składają się dwa istotne elementy: międzynarodowy konkurs mający na celu stworzenie kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej oraz szeroko pojęte działania edukacyjne.