08.12.2008, godz. 18:00
WYKALKULOWANE MYŚLI - INTERAKTYWNOŚĆ JAKO REFLEKSJA MEDIALNA MIĘDZY NAUKĄ I SZTUKĄ
Monika Fleischmann jest niemiecką artystką mediów, naukowcem, profesorem sztuki i teorii mediów na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Bremen (DE). Od 1997 roku kieruje Media Arts & Research Studies w MARS – Exploratory Media Lab działającym we Fraunhofer Institute IAIS.
Dzięki rozległym humanistycznym zainteresowaniom i odbytym w tym kierunku studiom tematycznym – z dziedziny cyfrowych mediów, sztuk pięknych, dramatopisarstwa oraz projektowania mody – stała się z czasem wybitnym ekspertem w dziedzinie sztuki i technologii mediów, edukacji i kuratoringu wystaw poświęconych powyższym zagadnieniom oraz scenografii.
Swoje naukowe i artystyczne badania poświęca idei, którą jest rozszerzenie koncepcji komunikacji poprzez interakcję i partycypację w oparciu o procesy percepcyjne. W 1999 roku stworzyła – wraz z Giaco Schiesserem i grupą Knowbotic Research – Wydział Nowych Mediów na Uniwersytecie Sztuki i Design w Zurychu. W latach 2000/1 magazyn „Time - Fast Forward” uplasował Monikę Flesichmann wśród ‘People to Watch’.
W czasie grudniowego wykładu w CSW Łaźnia obszernie opowie o swoich najgłośniejszych, uhonorowanych wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach, pracach, m.in.: w 1992 roku „Home of the Brain” (pierwsza artystyczna instalacja HMD – VR [HMD – Head Mounted Display, VR – Virtual Reality]) zdobyła nagrodę Golden Nica na festiwalu Ars Electronica w Linz (AT). W 1997 roku praca “Liquid Views” (1992-93) stanowiła część wystawy inaugurującej otwarcie ZKM – Centrum Sztuki I Technologii Mediów w Karlsruhe, zaś „netzspannung.org – performing the archive” (2006) część “YOU_ser: The Century of the Consumer” (2007-09).
W 1987 roku wraz z innymi artystami, architektami i informatykami założyła w Berlinie Art+Com. Od tego czasu stworzyła cały szereg dzieł sztuki mediów oraz przedmiotów wzornictwa przemysłowego we współpracy ze swoim partnerem, Wolfgangiem Straussem. Razem zdobyli 22 nagrody. Opublikowała ponad 100 artykułów naukowych, esejów artystycznych i rozpraw teoretycznych. W 2004 roku wydała antologię „Digitale Transformationen” [Cyfrowe transformacje] zawierającą ponad 50 tekstów wybitnych autorów z dziedziny cyfrowej sztuki mediów. Co dwa lata organizuje nagrodę „Digital Sparks”, najwyższe wyróżnienie dla studentów w dziedzinie sztuki mediów interaktywnych na obszarze niemieckojęzycznym.
http://www.iais.fraunhofer.de/560.html
http://netzspannung.org/about/mars/projects/
http://www.eculturefactory.de/
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury.