10 IN OUT FESTIVAL 2016
Temat: Teatralność
Eksperymenty / Wideo / Dokumenty / Animacje
23-24 kwietnia 2016
Wstęp wolny
Łaźnia 1 / Gdańsk - Dolne Miasto / Jaskółcza 1
przeglądy filmowe / wykłady / koncert / czytanie performatywne
Łaźnia 2 / Gdańsk - Nowy Port / Strajku Dokerów 5
przeglądy filmowe / wystawa
PROGRAM FESTIWALU:
23.04.2016 PIERWSZY DZIEŃ FESTIWALU:
ŁAŹNIA 1 NA DOLNYM MIEŚCIE
19:00-20:00 – przegląd dokumentacji performance
20:00-21:00 – czytanie performatywne: "Gniazdo. Sztuka o tym, jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować", reż. Bogna Burska
ŁAŹNIA 2 W NOWYM PORCIE
16:00 Kinoport – Przegląd dokumentacji performance
18:00-19:00 – wernisaż wystawy 10 IN OUT FESTIVALU 2016
18:30 Kinoport – Przegląd dokumentacji performance (powtórka)
24.04.2016 - DRUGI DZIEŃ FESTIWALU:
ŁAŹNIA 1 NA DOLNYM MIEŚCIE
13:00-14:00 – wykład (1) Zofii Marii Cielątkowskiej
"O współczesnych związkach sztuki z teatrem, ciałem i performance"
14:15-15:00 – przegląd filmów konkursowych (1) + dyskusja z twórcami prac
15:30-16:30 – przegląd filmów konkursowych (2) + dyskusja z twórcami prac
16:45-17:45 – wykład performatywny (2) Joanny Krakowskiej "Roy Cohn Inout monster, czyli o zwrocie hybrydycznym"
18:00-19:00 – przegląd filmów konkursowych (3) + dyskusja z twórcami prac
19:15 – ogłoszenie wyników konkursu i pokaz nagrodzonych prac
20:00 – koncert IN PROGRESS: mirt / ter
ŁAŹNIA 2 W NOWYM PORCIE
16:00 Kinoport – KSIĄŻĘ 2014 | 71’ | Polska | reż. Karol Radziszewski
17:30 Kinoport – Ustalenia, które zostały ustalone 2015 | 44’ | Polska | reż. Magda Mosiewicz + spotkanie z autorką filmu
Wystawa 10 IN OUT FESTIVALU 2016, która towarzyszy festiwalowi będzie czynna od 12:00 - 18:00 do 29 maja 2016.
Przez dwa dni wszyscy, którzy odwiedzą Łaźnię 1 i Łaźnię 2 będą mieli okazję zobaczyć prace wideo, filmy eksperymentalne, animacje oraz dokumenty. W programie festiwalu znajdziecie również wykłady, wernisaż, koncert oraz czytanie performatywne (szczegółowy program poniżej).
Festiwal In Out jest cyklicznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia organizowany od 2005 roku. W 2015 roku CSW Łaźnia planuje jego jubileuszową 10 już edycję poświęcić tematowi "teatralność".
Celem Festiwalu jest przyjrzenie się czym jest teatr i teatralność dla twórców wizualnych, a czym wideo i filmy dla twórców teatralnych. Jak zmienia się funkcja teatru w polu oddziaływania nowych mediów? Czy i w jaki sposób strategie teatralne pracują w zetknięciu z innymi mediami? A także: w jaki sposób można teatralizować sztukę wideo?
Każdy, kto w tym czasie odwiedzi Łaźnię 1 na Dolnym Mieście będzie również mógł odpocząć w specjalnie przygotowanej strefie.
Czytanie performatywne
W ramach festiwalu poza blokami filmów odbędą się wydarzenia towarzyszące, m.in. czytanie performatywne sztuki Bogny Burskiej. Gniazdo. Sztuka o tym, jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować jest tragikomedią dziejącą się w świecie sztuki współczesnej, wszystkie postacie są groteskowe, przerysowane, a język sztuki celowo częstochowski i kompromitujący zarówno świat o którym mówi, jak i swoją własną formę. Pretekstem fabularnym dla rozwinięcia artystycznej krytyki środowiska sztuki współczesnej jest absurdalna sytuacja wystawiania sztuki współczesnej bez prądu.
Wykład
W ramach festiwalu odbędą się również bloki wykładów. Jednym z nich będzie wykład performatywny Joanny Krakowskiej, w którym pokaże ona napięcia między kinem a teatrem w działaniach nowojorskiej awangardy lat sześćdziesiątych. Tam bowiem - zdaniem autorki - należy szukać korzeni współczesnych praktyk wizualnych i filmowych, które wykorzystują teatr. Twórcy tacy jak Jill Godmilow na dekady wcześniej wprowadzali do filmu strategie reenactment, dokonując swoistej teatralizacji praktyk wizualnych. Autorka wskaże też potencjał krytyczny wypracowanych w środowisku nowojorskim praktyk artystycznych
Koncert MIRT/ER
Tomek Mirt jest cenionym muzykiem, utalentowanym grafikiem, współtwórcą pierwszej polskiej manufaktury produkującej syntezatory modularne XAOC Devices, właścicielem niezależnej oficyny wydawniczej cat|sun. TER jest jedną z niewielu kobiet w Polsce, która regularnie gra na żywo na syntezatorach modularnych.
Kuratorzy 10 IN OUT FESTIVALU 2016:
Jolanta Woszczenko – kuratorka, historyczka, obecnie doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, pisze pracę na temat filmu eksperymentalnego i wideo. Z IN OUT FESTIVAL związana od 2009 roku, od 2012 roku jako jego kuratorka. W CSW Łaźnia prowadzi również cykl comiesięcznych przeglądów i spotkań z artystami i kuratorami z Polski i zagranicy z zakresu filmu eksperymentalnego i sztuki wideo - Parakino.
Piotr Morawski – kulturoznawca, historyk kultury. Pracuje w redakcji „Dialogu” i w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim; współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, ostatnio przy projekcie „Teatr publiczny. Przedstawienia 1765–2015” oraz przy tworzeniu elektronicznej encyklopedii teatru polskiego. Zajmuje się kulturową historią widowisk. Pisuje też o teatrze współczesnym oraz jego społecznych i kulturowych uwikłaniach