W czerwcu w trakcie trwania wystawy Michała Szlagi - Fotografowałem Polskiego Króla, odbędzie się seria oprowadzań i spotkań:
1 czerwca w sobotę o 13:00 oprowadzanie po wystawie dla dzieci, prowadzenie: Mikołaj Jurkowski.
5 czerwca w środę o 18:00 oprowadzanie po wystawie w języku rosyjskim, prowadzenie: Irina Stekh-Sankevich.
7 czerwca w piątek o 18:00 oprowadzanie po wystawie w języku angielskim, prowadzenie: Natalia Wiśniewska.
8 czerwca w sobotę o 13:00 oprowadzanie po wystawie i rozmowa z artystą Michałem Szlagą.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, przy ul. Jaskółczej 1 w Gdańsku na Dolnym Mieście. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Wystawa "Michał Szlaga. Fotografowałem polskiego króla" zbudowana została wokół dwóch osi: historii politycznej, materialnej, społecznej oraz historii ludzi. Pierwszą obserwujemy w perspektywie raczej długiego niż krótkiego trwania. Druga zaś to bliskie i pozbawione oceny spojrzenie fotografa. Kiedy Michał Szlaga podchodzi do swoich bohaterów – mówi kuratorka Anna Mituś – portretuje ludzi, którzy żyją w swojej opowieści, na swój sposób starając się dźwigać na swoich barkach jej ciężar. Epicki tryb ujmowania i redagowania tematu dotyczy jednak również prezentacji zdjęć, które same w sobie są intymne, proste. To setki ujęć wykonywanych „przy okazji”, podczas prywatnych i zawodowych podróży, składających się w cykle.
Michał Szlaga (ur. 1978) – ukończył Wydział Fotografii Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na którym do niedawna również wykładał. Współpracuje z redakcjami czołowych magazynów, m.in. Newsweeka i MALEmana, magazynami lifestyle'owymi oraz wydawnictwami książkowymi. Oprócz fotografii usługowej realizuje cykle autorskie obejmujące fotografie i prace wideo. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Centrum Pompidou, Muzeum Narodowego w Gdańsku i CSW w Warszawie.