Kongres jest wydarzeniem zamkniętym, dedykowanym członkom stowarzyszenia IKT.
W 2016 roku stowarzyszenie zagłosowało za tym, by edycja w 2018 roku odbyła się w Gdańsku. Od 1973 r., kiedy to zostało założone, stowarzyszenie IKT odwiedziło Europę Centralną i Wschodnią tylko trzy razy (Węgry w 1998, Polskę w 2005 i Estonię/Finlandię w 2009 roku). Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA jest współorganizatorem kongresu w Trójmieście.
Podczas kongresu goście spotkają się z artystami i artystkami oraz odwiedzą instytucje kultury w Trójmieście, m.in. Gdańską Galerię Miejską, Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, (Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku) w budowie, Muzeum Miasta Gdynia. Istotnym wydarzeniem odbywającym się w ramach kongresu jest sympozjum Płaszczyzny porozumienia. O uczeniu się od społeczności i z kontekstów składające się z dwóch części. Pierwsza skierowana jest wyłącznie do członków stowarzyszenia IKT i odbędzie się 11 maja (piątek) w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Druga– otwarta już dla szerszej publiczności – zaplanowana została na 13 maja (niedziela) w Europejskim Centrum Solidarności.
✳️ ✳️ ✳️
O stowarzyszeniu
IKT jest Międzynarodowym Stowarzyszeniem Kuratorów Sztuki Współczesnej. Jest to organizacja członkowska łącząca ze sobą kuratorów i kuratorki z całego świata w celu spotykania się, dzielenia wiedzą, wymiany pomysłami oraz poszerzania profesjonalnej sieci kontaktów. IKT jest odpowiednikiem międzynarodowych organizacji, takich jak ICOM, CIMAM czy AICA.
IKT zostało utworzone w 1973 roku, a jego pierwszymi członkami byli tacy znaczący kuratorzy jak: Eberhard Roters, Eddy de Wilde oraz Harald Szeemann. Dążeniem organizacji jest stymulowanie dyskusji i znaczne poszerzanie debat dotyczących zawodu kuratora. W praktycznym rozumieniu, IKT oferuje swoim członkom możliwość znalezienia partnerów do wspólnej koprodukcji wystaw, publikacji i wydarzeń. W czasach coraz wyraźniejszej strukturalizacji świata sztuki, szczególnie w kręgu biennale i targów artystycznych, coroczny kongres IKT stwarza okazję do refleksji i pogłębionej dyskusji między członkami stowarzyszenia. IKT jest reprezentowane przez komisję składającą się z sześciu osób oraz przewodniczącego organizacji. Przewodniczący jest wybierany co trzy lata spośród członków organizacji podczas głównego corocznego zgromadzenia kongresu IKT.
Członkami i członkiniami IKT są osoby pracujące zarówno w instytucjach sztuki i kultury, jak i w niezależnych galeriach i organizacjach non-profit. Obecnie IKT skupia ponad 500 osób z Europy, Azji, Australii oraz Ameryki. Posiadanie karty członkowskiej IKT umożliwia bezpłatny wstęp do wielu instytucji sztuki na całym świecie. IKT organizuje co roku kongres, który odbywa się za każdym razem w innym miejscu i ma na celu zebranie wszystkich razem, po to, aby wspólnie odkrywać kulturalny potencjał miejsca.
Przewodniczącą stowarzyszenia jest dr Julia Draganović.