Artyści tworzą bajkowy świat równoległy – z jednej strony komentując naszą dramatyczną rzeczywistość, a z drugiej – prezentując widzowi drogę ucieczki w świat fantazji. Ich instalacje stworzone z obiektów ready-made i grafik mogą zachwycić lub skonfundować, rozbawić lub przyprawić o ciężki weltschmerz.
Sawicka i Chromry poprzez swoją instalację zdają się zadawać pytanie, czy rzeczy, które posiadamy dają nam poczucie wolności, czy raczej ją ograniczają, robią z nas niewolników, niekontrolujących się, kompulsywnych zbieraczy. Czy w świecie dążącym do wielkiego kataklizmu będziemy potrafili opamiętać się i zatrzymać na chwilę? Czy jesteśmy jeszcze w stanie pohamować wielki głód posiadania i konsumpcyjne szaleństwo? Czy jedynym wyjściem jest wykreowanie swojego własnego, bajkowego mikrokosmosu i odcięcie od zmechanizowanego, zautomatyzowanego świata, kontrolowanego przez koncerny i zachłannych polityków? Może jedynym ratunkiem i tym, co trzyma nas na powierzchni jest umiejętność czerpania radości z prostych, małych rzeczy – z pokracznego bibelotu znalezionego na targu staroci, wspólnego słuchania kiczowatych włoskich przebojów z lat 70., czy głaskania miękkiej sierści pieska?
Sawicka i Chromry dodają od siebie:
„Zamykamy obieg upadłej gospodarki. Skupujemy rzeczy ludzi, którzy umarli i jakoś nie zabrali do trumien wazoników i figurek sikających chłopców. Przejmujemy ich dobytek, historie i zdjęcia z wakacji. Dajemy im kolejne życie. Przyjrzyjcie się uważnie, bo po naszej śmierci te rzeczy też będą na sprzedaż.”
Główna część wystawy znajduje się w CSW Łaźnia, natomiast gablotki z instalacjami artystów zostały umieszczone w przestrzeni Dolnego Miasta.
---
Niefestiwal Miasto i Sztuka to pierwsza, pilotażowa odsłona cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w sezonie letnim w Gdańsku, które skupia się wokół zagadnienia szeroko pojętej sztuki w przestrzeni publicznej. Na okres dziesięciu dni instalacje i interwencje artystyczne wpiszą się w przestrzeń miejską. W 2019 roku prace niefestiwalowe zagoszczą przede wszystkim na Dolnym Mieście. Część z nich zostanie wyeksponowana w szkatułkowych galeriach – kontenerach/pawilonach. Wokół prac odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące takie jak: koncerty, warsztaty, wykłady, performanse czy akcje społeczne. Działania „satelickie” będą pojawiać się na terenie całego miasta, m.in.: jeden z naszych pawilonów zagości w 100czni, a plakatowa kampania społeczna „Moja wolność” rozprzestrzeni się na citylightach i słupach w całym Gdańsku.
Niefestiwal Miasto i Sztuka to okazja, żeby przyjrzeć się najnowszym dokonaniom i kondycji sztuki współczesnej poza murami galerii, spędzić czas na świeżym powietrzu, angażując się w kreatywne aktywności i poznać nowych ludzi. Poprzez te działania będziemy odnosić się do bieżących problemów społecznych, zastanowić się nad rolą sztuki w przestrzeni miasta, poszukiwać różnych form komunikacji z odbiorcą oraz nowych kontekstów sztuki.
Robimy sztukę w mieście. Niefestiwal!
www.niefestiwal.pl