Oddając tę książkę czytelnikowi, mam nadzieję, że nasz wysiłek, związany zarówno z realizacją kolejnych artystycznych przedsięwzięć, jak też z edukacją artystyczną, będzie przynosić efekty. Liczę również na to, że takie dyskusje jak podsumowana tu konferencja, będą kolejnym krokiem w dążeniu do poprawy jakości życia, przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju, a także impulsem dla pojawiania się nowych i wspaniałych dzieł sztuki w przestrzeni publicznej.
Jadwiga Charzyńska
W publikacji znalazło się dwanaście tekstów poświęconych aktualnym doświadczeniom z realizacji działań artystycznych w przestrzeni publicznej. Całość podzielona jest na dwie części: pierwszą poświęconą wydarzeniu Niefestiwal zorganizowanemu w 2019 r. przez CSW ŁAŹNIA, oraz drugą będącą efektem konferencji Miasto i Sztuka. Publikacja zawiera następujące teksty:
Zaproszeni Autorzy to międzynarodowi kuratorzy i teoretycy sztuki. W każdym egzemplarzu znajduje się drukowana wkładka ze zbiorem zdjęć z wydarzenia Niefestiwal Miasto i Sztuka 2019, a także plakat pochodzący z kampanii „Moja wolność”, gdańskiego artysty Patryka Hardzieja.
Wydrukowane egzemplarze po zniesieniu obowiązujących obostrzeń epidemicznych, będą dostępne są dla czytelników bezpłatnie w obu siedzibach CSW ŁAŹNIA.
Przy okazji publikacji „Miasto i sztuka” powstał również specjalny tekst niemieckiego artysty Uwe Gössela, który stworzył ideę projektu pn. „Bodenproben". Tekst skupia się na czasowo i przestrzennie nieuchwytnymi wymiarami ziemi i historii ludzkości. Autor za punkt wyjścia traktuje fakt, że Gdańsk i Berlin znajdowały się pod tym samym lodowcem, a ziemia i jej ochrona powinna być wspólną wartością ponad jakimikolwiek podziałami. Opisany projekt powstał z przeznaczeniem do zrealizowania projektu artystycznego w przestrzeni Nowego Portu. Sytuacja epidemiczna jednak uniemożliwiła realizację tego dzieła. Cały tekst do pobrania TUTAJ (177 KB, PDF).