10 stycznia 2022, godz. 17.
Dyskusja online na Facebooku /cswlaznia
Wydarzenie towarzyszące rezydencji kolumbijskiego artysty Oswaldo Macia realizowanej w ramach projektu „Studiotopia” współfinasowanego z programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”
Dyskusja w języku angielskim
Serdecznie zapraszamy na dyskusję, której tematem będzie jeden z mniej oczywistych obszarów spostrzegania — węch człowieka. Zmysłem tym na co dzień zajmują się artysta — Oswaldo Macia oraz naukowcy i naukowczynie — Tomasz Majchrzak, Maria Larsson i Agnieszka Sorokowska (psycholożki).
Łącząc perspektywy różnych dziedzin, postarają się przybliżyć fundamentalne zagadnienia dotyczące percepcji węchowej. Pokażą, że węch wcale nie powinien być traktowany jako mniej ważny niż inne zmysły i omówią różne aspekty komunikacji węchowej. Wspólnie zastanowią się też na przykład, jakie procesy uruchamiają docierające do nas bodźce węchowe i czy mogą być one rodzajem "tylnych drzwi" do naszej podświadomości.
STUDIOTOPIA to wspólne przedsięwzięcie ośmiu europejskich instytucji kultury: Center for Fine Arts (BOZAR) oraz GLUON w Brukselii, Ars Electronica w Linz, Cluj Cultural Centre w Kluż, ŁAŹNIA Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku, Onassis Cultural Centre w Atenach, Vrije Universiteit Amsterdam i Laboral w Gijon.
STUDIOTOPIĘ opisać można jako kreatywną podróż w stronę budowania klimatu dla zrównoważonego rozwoju Europy poprzez połączenie w jednym projekcie podejść charakterystycznych dla nauki i sztuki. Główne cele projektu to promocja i zwiększenie współpracy pomiędzy instytucjami kultury a ośrodkami badawczymi, uniwersytetami, laboratoriami innowacji, twórcami i obywatelami Europy, wspieranie kreatywnych i krytycznych refleksji oraz zwiększenie świadomości na temat wyzwań środowiskowych, przed którymi stoi obecnie nasze społeczeństwo.
Kluczowym elementem projektu są rezydencje, w ramach których artyści zaprosili do współpracy naukowców, by wspólnie pracować nad problemem związanym z wyzwaniami współczesności. W ciągu siedemnastu miesięcy trwania STUDIOTOPII 13 artystom i ponad 13 naukowcom stworzona została wyjątkowa możliwość współpracy, wymiany pomysłów, wiedzy i metodologii. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć już w lutym na wystawie w CSW ŁAŹNIA.
Uczestnicy i uczestniczki dyskusji:
Profesor Maria Larsson kieruje laboratorium badawczym Gösta Ekman Laboratory na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Sztokholmskiego. Autorka wielu artykułów naukowych, od kilku lat intensywnie bada różne aspekty spostrzegania węchowego w ramach grantu "Our unique sense of smell" realizowanego dzięki wsparciu The Swedish Foundation for Humanities and Social Sciences. W ramach swoich badań prof. Larsson analizuje między innymi zagadnienie kompensacji węchowej, związek spostrzegania węchowego z pamięcią oraz jej zaburzeniami, a także rolę zapachów w związkach międzyludzkich.
Oswaldo Maciá, kolumbijski artysta tworzący prezentowane na całym świecie rzeźbiarskie instalacje olfaktoryczno-akustyczne. Jego prace znajdują się w międzynarodowych kolekcjach muzealnych, w tym w Tate Britain i Daros Latinamerica. Jak stwierdza w swoim manifeście, Maciá stara się stymulować pytania i podważać otrzymane odpowiedzi. W 2015 roku artysta został wybrany przez międzynarodowe jury do realizacji pracy dla miasta Bogota. „Scenario in Construction” to pierwsza rzeźba dźwiękowa w przestrzeni publicznej na półkuli południowej. Oswaldo Maciá jest artystą zaproszonym do odbycia rezydencji w ramach projektu „Studiotopia” przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.
dr inż. Tomasz Majchrzak, absolwent Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej, od 2019 roku jest pracownikiem Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej Obecnie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta. W swojej pracy badawczej łączy elementy chemii analitycznej, chemii żywności jak również zaawansowanych metod analizy danych na podstawie uczenia maszynowego czy analizę wieloczynnikową. W 2021 roku otrzymał nagrodę rektora II stopnia za działalność dydaktyczną. Jego praca doktorska otrzymała nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska dla młodych pracowników nauki za rok 2020 oraz Nagrodę Komitetu Chemii Analitycznej PAN za najlepszą rozprawę̨ doktorską z zakresu chemii analitycznej. Tomasz Majchrzak brał udział w wielu międzynarodowych projektach badawczych. Jest autorem 23 artykułów naukowych z listy JCR, członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Marie Curie Alumni Association (MCAA). Bierze także udział w inicjatywach popularyzujących naukę takich jak wykłady popularnonaukowe i pokazy dla młodzieży licealnej, regularnie zasiada w komitecie naukowym studenckiej konferencji naukowej – Interdyscyplinarnej Akademickiej Konferencji Ochrony Środowiska.
dr hab. Agnieszka Sorokowska, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego pracuje w Instytucie Psychologii, gdzie kieruje Pracownią Badań nad Węchem i Smakiem. Jest autorką i współautorką ponad 100 artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych. Interdyscyplinarny program badawczy dr hab. Sorokowskiej skupia się głównie na percepcji sensorycznej oraz psychologii międzykulturowej i ewolucyjnej. W obecnych projektach, realizowanych w ramach dwóch grantów Narodowego Centrum Nauki, dr hab. Sorokowska i jej zespół podejmują tematy neofobii żywieniowej u dzieci oraz zmian rozwojowych w dynamice związków młodych dorosłych.