19 lipca 2014 / godz. 20:00
Brzeg Opływu Motławy przy Reducie Wyskok
19 lipca na Dolnym Mieście w Gdańsku, na brzegu Opływu Motławy przy Reducie Wyskok odbędzie się niecodzienne wydarzenie – odsłonięcie rzeźby Krystiana „Truth" Czaplickiego oraz 2 koncerty z cyklu „Dolne Miasto na żywo”: Asia i Koty oraz Sonia pisze piosenki.
Tymczasowa instalacja Krystiana "Truth" Czaplickiego została zaplanowana do realizacji w ramach czasowych projektów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, komplementarnych do dużych, permanentnych przedsięwzięć artystycznych - dzieł sztuki wpisanych na stałe w przestrzeń Dolnego Miasta wybieranych przez międzynarodowe jury.
Każdego roku CSW Łaźnia zaprasza do przeprowadzenia akcji artystycznych w przestrzeni publicznej w ramach GZMG młodych twórców polskich i zagranicznych, którzy mają już na koncie znaczne osiągnięcia w świecie sztuki, publikacje, realizacje projektów artystycznych we współpracy z instytucjami kultury w Polsce i na świecie.
W zeszłym roku był to Konrad Smoleński, który ze swoją grupą BNNT przeprowadził dwudniową akcję artystyczną „Sound Bombing" na terenie Dolnego Miasta. http://outdoorgallerygdansk.eu/karnawal-w-sierpniu-czyli-bnnt-na-dolnym-miescie/. Wydarzenie to stało się częścią finisażu wystawy indywidualnej artysty w CSW Łaźnia. Tego samego roku Smoleński reprezentował też Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji.
W 2014 roku staraliśmy się zaprosić do udziału w działaniach Galerii Zewnętrznej
KRYSTIANA „TRUTH" CZAPLICKIEGO, jednego z najciekawszych artystów młodego pokolenia działającego w przestrzeni publicznej. Jego realizacje wyraźnie odróżniają się od wszechobecnego
street artu. Subtelne prace w naturalny sposób wpisują się w otoczenie, jakby przez osmozę przenikając do niego i nie sprawiając wrażenia ciała obcego próbującego zdominować przestrzeń. Nie „krzyczą”, ale wchodzą w dialog z zastanym otoczeniem. Ponadto charakteryzują się mocną warstwą intelektualną, wyczuciem estetycznym, a do tego poczuciem
pure-nonsensowego humoru. Interesujące, że realizacje Czaplickiego podobają się zarówno wytrawnym znawcom sztuki, jak i zwykłym przechodniom nie obcującym na co dzień ze sztuką współczesną. Instalacje te jednak często są na tyle subtelne, że jak zauważa sam artysta w wywiadzie dla
culture.pl (
http://culture.pl/pl/tworca/krystian-truth-czaplicki):
„Większość przechodniów jest zbyt zaabsorbowana swoimi sprawami, by dostrzec moje prace. Jedynie ludzie, którzy są naprawdę ciekawi tego, co się dzieje w ich dzielnicy i otoczeniu, zwracają na nie uwagę".
Krystian Czaplicki przyjechał do Gdańska w kwietniu 2014 na wizytę studyjną, podczas której zapoznał się z przestrzeniami dzielnicy Dolne Miasto. Miejscem, które najbardziej go urzekło i zainspirowało były zielone tereny bastionów i opływu Motławy. Praca, którą zaproponował nawiązuje do specyfiki tej przestrzeni, może stać się naturalną jej częścią, a także oddaje pokłon mieszkańcom, którzy spędzają tam wolny czas, m.in. wędkując (czasem posługując się własnoręcznie skonstruowanymi wędkami i podbierakami).
Wybór „Trutha” okazał się celny, gdyż jednym z głównych celów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska jest właśnie zwrócenie uwagi gdańszczan na rejony zrewitalizowanych kilka lat temu bastionów i fortyfikacji. Permanentne i tymczasowe realizacje GZMG miały zachęcać mieszkańców i turystów do przekraczania niewidzialnej granicy oddzielającej Główne Miasto od Dolnego Miasta i częstszego korzystania z uroków tych niezwykłych zielonych terenów. Umieszczenie tam pracy Krystiana Czaplickiego stanie się klejnym takim kierunkowskazem.
Rzeźba będzie eksponowana tylko w sezonie letnim, a następnie zostanie przeniesiona do zbiorów CSW Łaźnia. Jednocześnie zakładamy, że pod wpływem działania warunków zewnętrznych i ewentualnej interakcji publiki praca może z czasem nabrać nowej, zaskakującej formy, albo nawet ulec ogólnej dezintegracji.
Odsłonięcie instalacji 19 lipca będzie połączone z dwoma koncertami akustycznymi z cyklu „Dolne Miasto na żywo" na brzegu Opływu Motławy. Na malowniczej łące zagrają: Asia i Koty oraz Sonia pisze piosenki.
Pod nazwą ASIA I KOTY kryje się solowy projekt Joanny Kuźmy. Wokalistka wciela się w rolę singer/songwriterki, przywołując skojarzenia ze złotymi latami 60’. Akompaniując sobie na gitarze lub na pianinie śpiewa piękne, melodyjne i niezwykle smutne piosenki. Jej przejmujący głos i pełne emocji interpretacje nasuwają skojarzenia z takimi artystkami jak PJ Harvey, Tori Amos czy Cat Power. Hipnotyzujące songi Asi często opierają się zaledwie na kilku prostych akordach. Wystarczy jednak, by zaczęła śpiewać, a akompaniament (a w zasadzie całe otoczenie) przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Asia i Koty to muzyka skrajnie introwertyczna. Nie flirtuje z publicznością, nie kokietuje słuchaczy. Samoistnieje we własnym wszechświecie, do którego trzeba się wybrać osobiście.
SONIA PISZE PIOSENKI ma wszelkie predyspozycje, aby stać się jednym z czołowych głosów polskiej sceny niezależnej, a Friends to Lovers może być jednym z ciekawszych wydawnictw tego roku. Właśnie zadebiutowała. Pochodzi z Łomianek koło Warszawy, na poważnie komponuje od zaledwie roku. Zaczęła od wieczorków songwriterskich w Klubojadalni Eufemia, potem przyszły wspólne koncerty z Lilly Hates Roses, wyjazd do Wielkiej Brytanii i… pierwszy oficjalny singiel. Długo czekaliśmy z Sonią na udostępnienie, a premiera Movie Quotes miała miejsce zaledwie kilka dni temu, 21 czerwca 2014. Teraz przyszedł czas na pierwsze wydawnictwo Sonia pisze piosenki. Pierwsze i to najważniejsze. A jakie dojrzałe! Mało jest w Polsce dziewczyn z gitarą, a jeszcze mniej, które swoje uczucia przelewają w muzykę w taki sposób. Chociaż to na razie muzyczna przygoda, to drzwi do kariery już się przed Sonią otworzyły. Od niej zależy, czy tę szansę wykorzysta. My wierzymy, że tak.
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA
Ul. Jaskółcza 1 |80-767 Gdańsk | Tel.: +48 58 305 40 50 | www.laznia.pl
Projekt realizowany w ramach GALERII ZEWNĘTRZNEJ MIASTA GDAŃSKA
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego