"Odkrywanie równoległego” jest to wizualne studium na temat ludzkich fantazji o planecie Mars. Opierając się na historii optyki, mass-mediów, literatury, chemii i astrobiologii, Dorota Walentynowicz tworzy interdyscyplinarną narrację na temat tego, jak kształtowane jest nasze wyobrażenie o Marsie, równocześnie poddając krytyce nieskończoną wiary człowieka w postęp i technologię. W filmie wykorzystano materiały para-dokumentalnej narracji na temat struktury mineralnej „czerwonej planety” oraz na temat laboratoryjnych prób chemicznej symulacji początków życia. Ta część wykorzystuje materiał filmowy nakręcony w wulkanicznych regionach wschodniej Islandii. Główną strukturą filmu jest jednak materiał nakręcony w Grecji na górze Psiloritis (dawniej Ida), uważanej za mityczne miejsce narodzin Zeusa.
Podstawą scenariusza była wiktoriańska feministyczna powieść utopijna “Unveiling a Parallel”, prezentująca planętę Mars jako wyidealizowany równoległy lepszy świat gdzie panuje ład społeczny, równość pomiędzy mężczyznami i kobietami, poszanowanie natury oraz wzorowy system wartości. Ważnym elementem inscenizacji jest wykonany przez artystkę obiekt “Mars-Rover”: konstruktywistyczna rzeźba, będąca trawestacją robota/pojazdu kosmicznego - jak te obecnie znajdujące się na powierzchni Marsa : “Curiosity” i “Spirit” operowane przez NASA.
Dorota Walentynowicz - artystka wizualna, pracuje w obszarze fotografii, nowych mediów, instalacji i performansu. Charakterystyczną cechą jej twórczości jest ciągły proces dialektycznego sprzężenia pomiędzy technologią i naturą, teorią i praktyką, logiką i intuicyjnym poznaniem. Dorota Walentynowicz jest również autorką licznych tekstów teoretycznych; zajmuje się też działalnością kuratorską i edukacyjną. Jest członkinią kolektywów artystycznych Dienstag Abend (Wiedeń), FF (Berlin), Pisze/Mówi/Robi (Gdańsk-Berlin).