Przegląd brytyjskiego wideoartu z kolekcji LUX
Odstająca od głównych nurtów artystycznych, historia brytyjskiego filmu i wideoartu nigdy nie dawała się łatwo sklasyfikować. Takie organizacje jak London Filmmakers Co-op pod koniec lat 60. i London Electronic Arts w latach 70. powstały z potrzeby stworzenia przestrzeni i zasobów dla eksperymentalnego i awangardowego przekazu dla ruchomego obrazu – nie tylko jako środka wyrazu, ale także jako medium krytyki społecznej, politycznej i estetycznej. Ten istotny dyskurs charakterystyczny dla filmu, a później też wideo, umożliwił badanie zależności pomiędzy podmiotem i obiektem stanowiącymi zarówno struktury tymczasowe jak i przestrzenne. Zależności pomiędzy artystą lub treścią stanowiącymi podmiot i obiektem będącym dziełem sztuki lub formą zostały obalone i zrekonstytuowane. Idea re-prezentacji, obiektu jako podmiotu, jest mocno powiązana z problemem formalnej jakości obrazu jako ikony w pracach Gilberta & George’a „A Portrait of an Artist as a Young Man” (Portret artysty jako młodego człowieka) z 1970 i „The Singing Sculpture” (Śpiewającej rzeźby) z 1992.
Cerith Wyn Evans, Degrees of Blindness (1988)
Prace prezentowane w ramach pokazu pochodzą zarówno z najstarszych zbiorów kolekcji LUX, jak wideo Germano Facetti i Paolo Gori’s „Victoria Etcetera”, jak i najnowszych, jak np. „Monolog” Laure Provost. Każda z prac stanowi inną próbę zbadania problematycznej natury pośredniej, zmodyfikowanej reprezentacji, kwestii materialności obrazu ruchomego jako medium i estetycznego potencjału jego języka.
Tamara Krikorian, Vanitas (1977)
Prelekcję poprzedzającą pokaz filmów wygłosi Gil Leong, mieszkająca w Londynie historyk sztuki, kurator, Kierownik Dystrybucji agencji artystycznej LUX, redaktor dziennika VERSUCH i autor tekstów publikowanych m.in. w magazynie „Afterall”.
LUX jest agencją artystyczną z siedzibą w Londynie, która bada pomysły artystów dotyczące praktyki ruchomego obrazu poprzez międzynarodowe wystawy, dystrybucje, publikacje, edukację i badania.
Kuratorki: Gil Leong i Jola Woszczenko
Wydarzenie z cyklu PARAKINO zorganizowane w ramach Festiwalu BRIT CULT