Pokaz jest częścią wystawy kaukaskiej sztuki współczesnej w CSW Zamek Ujazdowski, której wernisaż odbędzie się 28 czerwca.
Prawie dokładnie rok temu pokazywaliśmy w Parakinie zestaw prac wideo pochodzących z Gruzji. W tym roku wchodzi on w skład większego wydarzenia, które odbywa się w Warszawie. Przedstawiony zostanie zestaw prac wideo i filmów eksperymentalnych artystów z innych krajów kaukaskich, które będą towarzyszyć szerokiej prezentacji współczesnej kaukaskiej sztuki audiowizualnej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ( 28 czerwca - koniec lipca) w ramach festiwalu Transkaukazja 2009.
I Could Have Been..., reż. Sona Abgarian, Armenia, 2003, 2'42''
Czym są role społeczne? Jak się do nich przystosowują jednostki?
Once Upon A Time, reż. Diana Hakobayan, Armenia, 2004, 7'30''
Ruch i obraz, podstawa każdego filmu w zestawieniu z niepokojącą muzyką i niepokojącym wyrazem twarzy młodej kobiety. Eksperymentalne zestawienie różnych czasoprzestrzeni.
Stalker, reż. Tigran Khachatrayan, Armenia, 12'33''
Film podejmuje dialog z dziełem Adnrieja Tarkowskiego z 1979 roku - poprzez tytuł i nawiązanie do motywu przejścia, podróży przez inne światy. O sile, słabości, o chęci poznania i doświadczania.
BOLT+, reż. Tsomak, 2005, Armenia, 1'56''
Całościowe i szczegółowe spojrzenie na typowe rzędy identycznych spojeń połączonych typowymi metalowymi śrubami.
Kvartal 16, reż. Vahram Aghasyan, Armenia 2003, 4'11''
Dialogiczna podróż po osiedlu na przedmieściach Erevania zbudowanego według koncepcji urbanistycznych Le Corbusiera. Spojrzenie na idee funkcjonujące w rzeczywistości.
Ship Bolshevik N. Narimanov, reż. Sabina Shikhlinskaya, Azerbejdżan, 2007, 7'
Rejs nie tyle statkiem, co po statku - Bolshevik N. Narimanov ukazany w rytmach radzieckich szlagierów (autorstwa Leonida Utyosova i Lyubovy Orlovej) pod sztandarem nieśmiertelnego symbolu radzieckiej potęgi - czerwonej gwiazdy. Wraz ze zmieniającą się muzyką statek odsłania swoje tajemnicze, monstrualne oblicze, oswajane stopniowo przez człowieka.
Bez tytułu, reż. Gamid Ibadullayev, 11'11''
Obrazy i muzyka. Ruch jako motyw przewodni i czynnik wpływający na defragmentaryzację świata, ale także jego stwarzanie. Rzeczywistość jako świat zmienny i niepewny, poddany obserwacji artysty.
Filmy z napisami w języku angielskim. Wstęp wolny.
Więcej informacji: www.transkaukazja.pl