Studiotopia 2: Sztuka i Nauka wkracza w erę Symbiocenu
Projekt „Studiotopia 2: Sztuka i Nauka wkracza w erę Symbiocenu” to europejski program wspierające współpracę artystek/artystów oraz naukowców/naukowczyń z różnych dziedzin sztuki, zarówno z zakresu nauk ścisłych, jak i humanistycznych. Przedsięwzięcie jest refleksją na temat zrównoważonego rozwoju, próbą definicji Symbiocenu oraz stworzenia transdyscyplinarnego podejścia w badaniach i opisie otaczającej nas rzeczywistości. Obecnie coraz większy nacisk kładziony jest na poszukiwanie nowych, krytycznych narracji o świecie, które umożliwiałyby kształtowanie przyszłość naszych społeczeństw w bardziej zrównoważony, inkluzywny i odporny na zmiany sposób.
„Studiotopia 2” to naukowo-artystyczno-filozoficzny głos w prowadzonej dyskusji. Przedsięwzięcie powstało w oparciu o doświadczenia z pierwszej edycji projektu pt. „Studiotopia: Spotkanie Sztuki z Nauką w Antropocenie”, którego metodologia ewoluowała dzięki wzajemnemu przenikaniu się sztuki, nauki i technologii.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie dziesięciu europejskich instytucji kultury: Association HEXAGONE Arts et Sciences w Meylan, Ars Electronica w Linz, Center for Fine Arts (BOZAR) i GLUON w Brukseli, Centro Cultural Clujean w Kluż, Cyens Centre of Excellence w Nikozji, Digital Hub Development Agency w Dublinie, LABoral w Gijon, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku oraz Kersnikova Institute w Lublanie. Organizacją koordynującą projekt jest MEET DIGITAL COMMUNICATION w Mediolanie.
Ponad trzyletni projekt „Studiotopia 2” obejmie różne działania m.in. mapowanie programów arts & science w Europie, wizyty studyjne w europejskich ośrodkach arts & science dla profesjonalistek, publikacje, stypendia i rezydencje artystów/artystek realizowane we współpracy z naukowczyniami/naukowcami, działania edukacyjne, wystawy, debaty publiczne.
Projekt “STUDIOTOPIA 2” jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.
Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub programu „Kreatywna Europa”. Unia Europejska ani organ przyznający dotację nie ponoszą za nie odpowiedzialności.