Kluczową częścią instalacji artysty jest obecność żywych organizmów, których ruchy obserwować można jedynie pod mikroskopem. W związku z laboratoryjnym charakterem pracy przygotowaliśmy dla Państwa cykl spotkań z artystą.
Oprowadzanie z artystą:
4 grudnia (sobota) godz. 17.00
17 grudnia (wtorek) godz. 18.00
9 stycznia (niedziela) godz. 17.00
Zapisy drogą mailową: artandscience@laznia.pl
Praca Elvina Flamingo zaprasza nas do świata biologii, a dokładniej do poznania symbiotycznej relacji roślino-zwierząt Symsagittifera roscoffensis. W środowisku naturalnym organizmy te najczęściej zachowują się jak ruchy społeczne, grupując się w koliste formy kształtem przypominające „ślimaki”. Na potrzeby projektu artysta stworzył dwa inkubatory o stałej temperaturze 14°C, które mieszczą około 40 osobnych siedlisk/40 kolonii organizmów opisanych powyżej. Inkubatory przygotowano z zamiarem stworzenia w każdym z nich wyjątkowych „scen”, które pomogłyby w obserwacji i studiowaniu ruchu społecznego tworzonego przez organizmy niebędące ludźmi oraz wpływ, jaki ludzie wywierają na te żyjątka. Zbiorniki stworzono tak, by organizmy miały najlepszą możliwą opiekę i warunki zbliżone do tych, w jakich żyją w naturze, łącznie z rytmem przypływów i odpływów oceanu. Projekt artysty to przede wszystkim przedsięwzięcie artystyczno-badawcze, nieograniczające się jedynie do hodowli zwierzęto-roślin. To wnikliwa, holistyczna praca powstała na styku biologii, socjologii, psychologii, technologii i sztuki.
Kształt inkubatorów zainspirowany został teorią „nie-miejsc” Marca Augé (w tym przypadku stacją Hamburg Hauptbahnhof) oraz filmami „Dogville” i „Manderlay” z niedokończonej trylogii Larsa von Triera. Praca „Plant~Animals” jest częścią długoletniego projektu artysty zatytułowanego „Symbiotyczność tworzenia”. „Symbiotyczność” to wyraz pochodzący od zjawiska symbiozy występującej w naturze. Polega ono na ścisłej koegzystencji dwóch organizmów, z której przynajmniej jeden czerpie korzyści.
Projekt jest częścią projektu „Studiotopia” współfinansowanego z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. STUDIOTOPIA to wspólne przedsięwzięcie ośmiu europejskich instytucji kultury: Center for Fine Arts (BOZAR) oraz GLUON w Brukseli, Ars Electronica w Linz, Cluj Cultural Centre w Kluż, ŁAŹNIA Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku, Onassis Cultural Centre w Atenach, Vrije Universiteit Amsterdam i Laboral w Gijon.
W ramach projektu zaplanowanego na lata 2019-2022 odbędzie się szereg działań tworzonych we współpracy uczestniczących w projekcie instytucji. Będą to: rezydencje, wystawy, pop-up labs, warsztaty i dyskusje. Celem tego projektu jest zwiększenie świadomości oraz wspieranie kreatywnych i krytycznych refleksji na temat wyzwań środowiskowych, przed którymi stoi obecnie nasze społeczeństwo.