Pod koniec lutego, w Mediolanie spotkali się partnerzy międzynarodowego projektu STUDIOTOPIA, który łączy świat nauki i sztuki. Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) oraz centrum kultury cyfrowej MEET odwiedziły artystka i badaczka Karolina Sobecka, naukowczynie – Agnieszka Szostok i Anita Lewandowska oraz asystentka kuratora w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Katarzyna Serkowska.
Pierwszy dzień obejmował wizytę studyjną w centrum sztuki i nauki w Joint Research Centre w Ispra, co dało okazję do spotkań z wieloma partnerami i dyskusji na temat różnych aspektów praktyki artystyczno-naukowej. To miejsce, gdzie goszczą naukowcy i artyści, promując wartości i pracę naukową wspierającą kształtowanie polityki Unii Europejskiej. Pomiędzy wykładami odbywały się otwarte dyskusje na temat kierunków współpracy oraz przyszłości art&science.
- Wymiana doświadczeń z innymi to dla mnie najbardziej wzbogacający element tego typu projektów, a STUDIOTOPIA szczególnie kładzie nacisk na współpracę i proces – eksperymentowanie, wymianę i współtworzenie – zamiast skupiać się wyłącznie na z góry określonych rezultatach. – podkreśla Karolina Sobecka, artystka i badaczka, która w ramach stypendium artystycznego programu STUDIOTOPIA pracuje z początkującymi badaczami nad wyzwaniem pt. „Myślenie temperaturą: poza reprezentacją w badaniach” (Thermal thinking: beyond the representation in research).
Po wizycie studyjnej, odbyło się wspólne wydarzenie w MEET Digital Culture Center. Każdy z partnerów miał tam prezentację na temat współpracy reprezentujących ich instytucję artystek/artystów oraz naukowców/naukowczyń. Poznaliśmy pierwsze współprace nawiązane w ramach otwartego naboru. Podczas prezentacji CSW ŁAŹNIA, Karolina Sobecka z Agnieszką Szostok opowiadały, na czym polega wyzwanie, jakiego się podjęły, by stworzyć wspólną pracę (Thermal thinking). Została także wyświetlona prezentacja Justyny Górowskiej przybliżająca wyzwanie, nad którym będzie pracować w programie rezydencyjnym dla początkujących artystów_ek: „Wpływ centrów baz danych” (Environmental impact of data centers).
- Było to inspirujące doświadczenie – spotkać wszystkich osobiście i usłyszeć nieco o każdym z projektów na tak wczesnym etapie. Z niecierpliwością czekam, co wyniknie z tych współprac w nadchodzącym roku. – wspomina Karolina Sobecka.
- Wyjazd do Mediolanu zostanie mi w pamięci jako imponujące wydarzenie promujące symbiozę nauki i sztuki. Z mojego punktu widzenia, pozwolił nam także na wspólne przeprowadzenie procesu myślowego, intensywnej burzy mózgów na temat naszych oczekiwań i wizji realizacji projektu. – dodaje Anita Lewandowska, członkini LCC, (Local Challenge Committees), czyli ciała doradczego dla lokalnych wyzwań tematycznych, które podejmują artyści/artystki w poszczególnych krajach realizujących projekt.
Trzyletni projekt „STUDIOTOPIA 2: Sztuka i Nauka wkracza w erę Symbiocenu” to europejski program wspierający współpracę artystek/artystów oraz naukowców/naukowczyń z różnych dziedzin sztuki, zarówno z zakresu nauk ścisłych, jak i humanistycznych. Przedsięwzięcie jest refleksją na temat zrównoważonego rozwoju, próbą definicji Symbiocenu oraz stworzenia transdyscyplinarnego podejścia w badaniach i opisie otaczającej nas rzeczywistości. Powstało w oparciu o doświadczenia z pierwszej edycji projektu pt. „STUDIOTOPIA: Spotkanie Sztuki z Nauką w Antropocenie”, którego metodologia ewoluowała dzięki wzajemnemu przenikaniu się sztuki, nauki i technologii. „STUDIOTOPIA 2” obejmie różne działania, m.in. mapowanie programów arts & science w Europie, wizyty studyjne w europejskich ośrodkach arts & science, publikacje, stypendia i rezydencje artystów/artystek realizowane we współpracy z naukowczyniami/naukowcami, działania edukacyjne, wystawy, debaty publiczne.
Strona projektu: studiotopia.art