STUDIOTOPIA to międzynarodowy projekt, który łączy sztukę i naukę, eksplorując tematy związane z symbiocenem – ideą harmonijnego współistnienia człowieka z naturą. Angażując 11 europejskich instytucji kultury i nauki, w tym gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, stawia przed uczestnikami_czkami szereg wyzwań, które wymagają nie tylko interdyscyplinarnego podejścia, ale także innowacyjnego myślenia w kontekście globalnych problemów ekologicznych i technologicznych.
Instytucje zaangażowane w projekt prowadziły nabory oferując osobom aplikującym możliwość pracy nad konkretnym wyzwaniem tematycznym związanym z problemami otaczającego nas świata.
Prezentujemy wyniki naboru przeprowadzonego przez ŁAŹNIĘ:
Początkujące osoby artystyczne Wyzwanie nr 2: „Wpływ centrów baz danych na środowisko naturalne”
Wybrana artystka: Justyna Górowska
Hydrofeministka i artystka performatywna, zaangażowana w projekty interdyscyplinarne na styku sztuki, technologii i aktywizmu społecznego. W 2017 roku przyjęła pseudonim WetMeWild, skupiając się na wyzwaniach środowiskowych związanych z wodą i wykorzystując w swojej pracy technologie AR i VR. Współpracuje z kolektywami takimi jak Nerdka i duetem cyber_nymphs (z Eweliną Jarosz), z którym w 2023 roku wydała Hydrosexual Manifesto. Jest również kuratorką projektu BHA (Blue Humanities Archive), platformy internetowej łączącej sztukę i edukację ekologiczną na temat wody. Jej prace były wystawiane w Berlinie, Dżakarcie, Warszawie i Nowym Jorku. W 2020 roku uzyskała tytuł doktorki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie mieszka w Krakowie i wykłada na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziale Interdyscyplinarnym Uniwersytetu SWPS.
Osoby rozpoczynające karierę naukową
Wyzwanie nr 4: „Myślenie temperaturą: poza reprezentacją w badaniach”
Wybrana naukowczyni: Agnieszka Szostok
Specjalizuje się w zarządzaniu środowiskiem, energią i zrównoważonym rozwojem. Ukończyła studia na kierunku Inżynieria Środowiska na Politechnice Śląskiej. Jej badania koncentrują się na termoekologicznej ocenie systemów energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii. Świadczy usługi doradcze dla sektora publicznego i prywatnego w zakresie ochrony środowiska i klimatu oraz wspiera władze lokalne w całym procesie strategicznym, od identyfikacji interesariuszy i analizy danych po wdrożenie. Agnieszka jest częścią zrzeszenia Młodych Ambasadorów Energii 2024 w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii. Pasjonuje się projektami społecznymi i obywatelskimi, podnoszeniem świadomości i promowaniem zaangażowania społeczności.
Wyniki wszystkich naborów można sprawdzić tutaj:
CSW Łaźnia, jako gospodarz obu wybranych osób, będzie miejscem, gdzie sztuka i nauka spotkają się, by wspólnie analizować i proponować innowacyjne rozwiązania dla współczesnych wyzwań środowiskowych. Zapraszamy do śledzenia wyników współpracy i nadchodzących wydarzeń w ramach programu STUDIOTOPIA 2!