PROJEKT TEST BETA
W TWOJEJ GŁOWIE (7 maja – 4 września 2011)
7 maja 2011 roku Muzeum w Kalmarze przeprowadziło pierwszy, tak zwany, test Beta, eksperyment dotyczący sztuki w przestrzeni publicznej. Instytucja skontaktowała się z berlińskim artystą Gustavem Hellbergiem. Ich współpraca zaowocowała realizacją plenerowego projektu w parku miejskim w Kalmarze. W instalacji zatytułowanej W Twojej Głowie Hellberg skupia się na hermeneutyce strachu, sposobie, w jaki strach przed nieznanym tworzy destruktywne koło. Strach powoduje więcej strachu, co może prowadzić do protekcjonizmu. Ale czego właściwie się boimy? Skąd bierze się nasz strach i czy wiedza o źródle strachu może nam pomóc przerwać to błędne koło?
IKOF (17 września – 20 listopada 2011)
W ramach projektu IKOF grupa San Donato oraz Muzeum w Kalmarze wystosowali wspólnie prośbę do biura IKEI w Szwajcarii o udostępnienie samochodu założyciela IKEI do realizacji projektu artystycznego w przestrzeni publicznej w Szwecji, rodzimym kraju samego Ingvara Kamprada. Kamprad odpowiedział osobiście, że pomimo tego że ucieszył się z tej propozycji, to jednak wolałby zatrzymać samochód dla siebie. Zamiast tego została zakupiona dokładna kopia pojazdu.
W związku z utartą już rosyjską tradycją, IKEA oferuje darmowy transport dla swoich klientów. Podobnie autorzy projektu zapewnili przewóz na trasie Muzeum w Kalmarze – IKEA i z powrotem, w „prywatnym” samochodzie Kamprada. Dodatkowo każdy pasażer otrzymywał gratis bilet do muzeum. W ten przewrotny sposób pokazano związek konsumpcji kultury i kultury konsumpcyjnej.
Po zakończeniu tej części projektu samochód ustawiono na zewnątrz muzeum i można w nim obejrzeć film z wywiadami z mieszkańcami Kalmaru.
PEJZAŻE UNISTYCZNE I MASZYNY
Między 18 maja a 18 września 2011 roku w Blekinge County Museum w Karlskronie w Szwecji, pokazywane były Pejzaże Unistyczne i Maszyny polskich artystów Julity Wójcik i Łukasza Skąpskiego.
KONFERENCJA ART & SCIENCE W GDAŃSKU, POLSKA (23 – 25 maja 2011)
W dniach 23 - 25 maja 2011 Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, partner projektu Art Line, był odpowiedzialny za organizację międzynarodowej konferencji „W stronę trzeciej kultury. Koegzystencja sztuki, nauki i technologii” w Dworze Artusa w Gdańsku. W ciągu trzech dni konferencji prelegenci z Polski, Szwecji, Anglii, Niemiec, USA, Kanady i Francji zaprezentowali wypowiedzi dotyczące związków sztuki z nauką. Dodatkowo poza wykładami dla uczestników konferencji, zorganizowano zwiedzanie trzech wystaw będących częścią projektu Art & Science Meeting.
ART & APPARATUS
W ramach projektu zatytułowanego Art and Apparatus obyły się trzy tury warsztatów. Pierwsze miały miejsce 14 czerwca 2011 na pokładzie promu Stena Line (http://artline-southbaltic.eu/event/art-and-apparatus-i/). Druga tura warsztatów została zrealizowana w Karlshamn i Ronneby w Szwecji w dniach 17-21 października 2011 roku. Trzecia, ostatnia tura projektu odbędzie się w styczniu 2012 w Ronneby i Karlshamn w Szwecji. Efektem tych działań będzie wystawa w Centrum Kultury w Ronneby w Szwecji (od 16 czerwca 2012).
BAŁTYK BRZMI DOBRZE
Kuratorem wydarzenia jest partner projektu Art Line – Galeria Sztuki El oraz artysta Krzysztof Topolski. Trzydniowe warsztaty przeprowadzone w dniach 27-30 września 2011 zatytułowane „Bałtyk Brzmi Dobrze” („Baltic Sounds Good”), zakończyły się zaimprowizowanym koncertem. W warsztatach wzięło udział sześciu artystów dźwiękowych, którzy podróżowali wzdłuż Bałtyku nagrywając dźwięki nad i pod powierzchnią morza za pomocą hydro- i mikrofonów. Koncert, który odbył się w obszernej sali Galerii Sztuki El w Elblągu w Polsce, można było obejrzeć na żywo na stronie Art Line. Planowane jest wydanie koncertowej płyty CD i DVD. Informacje, kiedy nagrania będą dostępne w sprzedaży ukażą się na stronie Art Line i na stronie Art Line na Facebooku.
KONFERENCJA MEDIA/SZTUKA/KULTURA/INNOWACJA
Konferencja Media/Sztuka/Kultura/Innowacja, która odbyła się 13 września 2011, poświęcona była sposobom w jaki łączą się przestrzenie mediów, konteksty wystaw, formy narracyjne oraz wpływom estetycznym na wspieranie nowych praktyk w sztuce cyfrowej. Konferencja zwracała w szczególności uwagę na wypływ mediów społecznych na tradycyjne praktyki artystyczne, powstawanie nowych technologii (poszerzona i mieszana rzeczywistość) oraz nowej estetyki, cyfrowe opowiadanie i konstruowanie „miejsca” oraz interdyscyplinarnych praktyk twórczych (sztuka/nauka/technologia/performens). Artyści i teoretycy zaprezentowali wyniki swoich badań, pokazywali dzieła sztuki i brali udział w dyskusjach dotyczących innowacji i twórczej ekspresji. W konferencji wzięli również udział studenci BTH (Blekinge Institute of Technology).
SPACE MATTERS
Wieczorem 13 września 2011, w godzinach od 18.00 do 21.00, cały plac miejski w Karlskronie w Szwecji świecił się w ramach wydarzenia Space Matters. Kurator Oscar Guermouche wykorzystał przestrzeń publiczną centralnej części Karlskrony do wyświetlenia szwedzkich i rosyjskich filmów artystycznych. Na fasadzie sali koncertowej, tuż ponad wejściem pokazano film szwedzkiej artystki Nicoli Bergström-Hansen i Valdemara Lindekrantza zatytułowany Excavation II. Wyświetlany był tam również film HellHunt 666 sekunder Thomasa Broomé. Przed budynkiem stała Geska Helena Brecevic pokazująca zwiedzającym, jak załadować i korzystać z aplikacji duetu artystycznego Performing Pictures na smartphony Offspring Taking Off. W bibliotece miejskiej naprzeciwko placu z salą koncertową, prezentowano książki o sztuce, a na ekranie przy wejściu trzy artystyczne filmy rosyjskie.
WYKŁAD BONFIRE OF THE VANITY PRESSES
Wykład zatytułowany “Bonfire of the Vanity Presses” zorganizowany przez DKK, Digital Art Platform Initiative, we współpracy z Art Line odbył się w Blekinge Institute of Technology, w Campusie Gräsvik. Podczas wykładu doktor i poeta David Prater omawiał sprawy związane z pisaniem i czytał wybrane fragmenty swojej poezji. Wykład miał miejsce 16 listopada i wkrótce będzie dostępny na stronie Art Line.
W ramach projektu odbędzie się jeszcze wiele ciekawych wydarzeń, informacje na ten temat będą na bieżąco publikowane na stronie Art Line. Aby pozyskać dodatkowe informacje skontaktuj się z Aje Björkman.