Kłapeda: październik 2014
Transrosyjski projekt sieciowy„9000 km” to współpraca kuratorów z państwowych instytucji kulturalnych i edukacyjnych z 8 rosyjskich regionów, reprezentantów „rosyjskich diaspor” zagranicą i w krajach, która wcześniej należały do Związku Radzieckiego. 9000 km to dystans od zachodniej do wschodniej granicy Rosji. Geograficzne kilometry „jednej piątej lądu”, które połączone są raczej poprzez terytorium, regiony aniżeli poprzez ekonomię czy politykę.
Projekt „9000 km” powstał z chęci refleksji nad nową geografią każdego z regionów, ukazania ich kulturalnych komponentów jak również wspólnego artystycznego „ideogramu”, który byłby identyczny ze współczesnymi warunkami „wielkiej ojczyzny”, która jest zarówno europejska jak i azjatycka, liberalna i konserwatywna, scentralizowana i prowincjonalna. W każdym regionie stworzono grupę twórczą, która reprezentowała artystyczną lub społeczną „markę” swojego „miejsca”.
Regionalne „marki”:
Organizatorzy:
Kurator :
Koordynatorzy:
Finansowe wsparcie projektu:
Unia Europejska, Program Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.
Uczestnicy:
Kontakt:
Yevgeny Umansky: (BB NCCA, Kaliningrad) umansky@ncca.koenig.ru, +7 906 234-40-68
Link: http://9000.ncca-kaliningrad.ru/
Program Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego po obu stronach granicy UE z Rosją poprzez odniesienie się do wspólnych wyzwań i problemów oraz promocję współpracy międzyludzkiej. W ramach Programu zarejestrowane organizacje non-profit z przygranicznych obszarów Litwy i Polski oraz całego Obwodu Kaliningradzkiego wdrażają wspólne projekty współfinansowane przez UE oraz Federację Rosyjską.
Ta publikacja została wydana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej ENPI Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Odpowiedzialność za zawartość tej publikacji leży wyłącznie po stronie CSW „Łaźnia” i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.