początek rezydencji i otwarte drzwi: 27.01.2017 r., w godzinach: 17.00 – 20.00 finisaż rezydencji: 24.02.2017 r., w godzinach. 17.00 – 20.00
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk
Rezydencja ma charakter performatywny i polega na przebywaniu i pracy artysty wyłącznie w przestrzeni wystawienniczej CSW ŁAŹNIA 2 przez miesiąc.
Godziny otwarcia/odwiedzin: WT – ŚR, PT – NIEDZ 12.00 – 18.00, CZW 12:00 – 20:00
Wannes Goetschalckx tworzy performatywne instalacje, w których ważną rolę odgrywają ograniczenia i możliwości jego własnego ciała. Artysta zmaga się z przestrzenią, własnoręcznie wykonanymi obiektami. W swoje realizacje wprowadza elementy gry, humoru i język wizualny. Goetschalckx łączy przedmioty w rzeźbiarskie konstrukcje, które później wykorzystuje do działań performatywnych, bada i zmienia. „Bycie” i zmierzenie się artysty z wykreowana przez niego przestrzenią/przedmiotem staje się punktem wyjścia do stworzenia dokumentacji, prezentowanej następnie jako wideo.
Goetschalckx eksploruje zagadnienie emocjonalnych i fizycznych ograniczeń narzucanych przez środowisko w którym żyjemy. Rzucając fizyczne i psychiczne wyzwania własnemu umysłowi i ciału, artysta odkrywa w swoich pracach, w jaki sposób ograniczenia narzucone przez samego człowieka i ideologie wpływają na ludzkie życie.
"Budujemy granice. Budujemy granice wokół naszych miast, wokół naszych krajów. Budujemy granice wokół naszych umysłów. To co obce trzymamy na zewnątrz. Obce nam idee, inne punkty widzenia, obce struktury, obce nawyki. Ograniczamy nasze własne możliwości. Jesteśmy ostrożni. Czasami przebijamy mur, cieszy nas widok i świeże powietrze. Odkrywamy nowe idee, inne punkty widzenia, obce nam nawyki, odświeżamy struktury. Eksploracja prowadzi do zawłaszczania, a zawłaszczanie do ochrony. Ochrona jest budową muru. Budujemy granice."
– opisuje swój projekt artysta.
Ta miesięczna rezydencja artysty w CSW ŁAŹNIA w całości poświęcona zostanie pracy artystycznej. Goetschalckx swój pobyt zrealizuje wyłącznie w przestrzeni sali wystawienniczej, która stanie się jego miejscem do życia, mieszkania, tworzenia. W czasie trwania rezydencji artysta stopniowo zwiększać będzie dostępną mu przestrzeń zabudowując się białymi ścianami, jednocześnie zamykając się coraz ciaśniej w śnieżnobiałej przestrzeni galeryjnego white boxu.