30.11 - oprowadzanie po wystawie w j. polskim: młodzi artyści i artystki ze Stowarzyszenia 180 Stopni
7.12 - oprowadzanie po wystawie w j. angielskim: Moniką Popow
14.12 - oprowadzanie po wystawie w j. rosyjskim: Maciej "Sheva" Mołdoch
Wszystkie oprowadzania o godzinie 12.00.
„Autonomia ulicy” to wystawa stworzona przez młodych artystów związanych ze Stowarzyszeniem 180 Stopni. Projekt pokazuje świat młodych ludzi w kontekście życia w mieście. Zwiedzający ma okazję zajrzeć do prywatnych pokojów, stać się „podglądaczem” życia jednej z nowoporckich kamienic. Zobaczy tam realny świat młodych ludzi – ich twórczość, zainteresowania, wątpliwości – stające się podstawą do twórczej ekspresji. Tytułowa autonomia ulicy pozwala go poczuć w całej jego niezależności i autentyzmie. Świat wewnętrzny mieszkańców kamienicy kryje różnorodność. Znajdują się wśród nich artystki i artyści, graficiarze, gracz, czy też siostry, tak podobne do siebie, a jednak niezwykle różne. Historie nakładają się na siebie, tworząc skomplikowany splot – opowieść o Nowym Porcie. Czasem jest to opowieść bardzo współczesna, czasem wręcz historyczna, czego symbolem jest sukienka uszyta na podstawie opowieści nowoporckich kobiet.
Odczuwanie świata młodych ludzi, w założeniu wystawy, ma być realne – widzowie zostają zaproszeni do wejścia do ich przestrzeni, dotykania pozostawionych przez nich przedmiotów, włączenia ich ulubionej muzyki. Podglądanie to równocześnie uczestniczenie w ich rzeczywistości. Sami możecie zdecydować, w jaki sposób chcecie do niej wejść. Autonomia to niezależność i autentyzm.
Wystawa stanowi podsumowanie rezydencji kuratorsko-artystycznej Iwony Woźniewskiej i Adriana „Lipskeego” Lipińskiego. Rezydencja jest próbą fizycznej i symbolicznej transformacji przestrzeni budynku dawnej łaźni miejskiej. Zrekonstruowanie jej historii zanim został on przekształcony w centrum sztuki współczesnej w ramach rewitalizacji miasta Gdańska. Opuszczony i zdegradowany gmach stanowił wówczas nieoficjalne, ale niezwykle istotne centrum artystycznych oddolnych działań lokalnej młodzieży, zanurzone w nurcie kultury ulicznej.
W ramach współpracy przy projekcie „Autonomia ulicy” zespół Programu Rezydencji Artystycznych CSW ŁAŹNIA ma na celu stworzenie przestrzeni wspólnej, sprzyjającej spotkaniu i kolektywnemu działaniu. Jest to próba zmiany stereotypowego postrzegania kultury ulicznej. „Autonomia ulicy” zakłada przybliżenie źródeł inspiracji, założeń, filozofii oraz aspektu społecznego.
Na wystawie zostały wykorzystane materiały video: reportaż "Zrozumieć Młody Port" zrealizowany przez Stowarzyszenie 180 Stopni w ramach Inicjatywy "Zrozumieć Sierpień" Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, wizualizacja z performansu Adriana "Lipskeego" Lipińskiego "3-Port", którego premiera odbyła się podczas festiwalu NARRACJE w 2015 r., materiały filmowe z gry "Assassin's Creed", prod. Ubisoft Montreal.