10-23.11.2008
Kuratorzy: Kevin Hunt, Rita Slater, Agnieszka Kulazińska
„Over the rainbow” jest najnowszym projektem artystki. Nieprzypadkowo tytuł kojarzyć się może z piosenką śpiewaną przez Judy Garland w filmie „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Dlaczego? Skojarzyła się ona artystce z dziecięcym marzeniem o przejściu na drugą stronę tęczy.
Tęcza często pojawia się w religiach i mitologiach. Zazwyczaj jako symbol drogi łączącej dwa światy – ludzki i boski. W mitologii irlandzkiej pojawia się w legendzie o skrzacie, który zakopuje garnek złota na jej końcu. Ludzie wierzyli, że jest ona rodzajem portalu – przejścia do, zawsze lepszych (?) światów. Kto miał szczęście mógł z nich skorzystać.
Bajkę „Czarnoksiężnik z krainy Oz” odczytać można jako przypowieść o poszukiwaniu wartości, podążaniu w stronę rzeczy wydających się istotnymi i o tym jak łatwo zagubić się we własnych marzeniach. Kiedy staramy się przejść na drugą stronę tęczy musimy być ostrożni bo łatwo z niej spaść. Piosenka śpiewana przez Judy Garland opisuje ludzkie marzenia o lepszym świecie w którym „problemy rozpuszczają się jak cytrynowe krople”.
Instalacja dźwiękowa Agnieszki Chojnackiej składa się z nagrań piosenki „Over the rainbow” znalezionych w internetowym serwisie You Tube. Okazało się iż, ciężko odnaleźć w nim oryginalne wykonanie Judy Garland, zamieszczonych jest za to szereg nagrań mniej lub bardziej profesjonalnych. Instalacja dźwiękowa umieszczona w przestrzeni miejskiej Garston, „pod mostem” symbolicznie połączyła dwie części dzielnicy, stworzyła tymczasową tęczę, portal prowadzący do czegoś lepszego (?). Czy coś zmieniła w życiu mieszkańców? Może wywołała tylko uśmiech i sprawiła, iż zwyczajny dzień stał się nieco lepszy.
Instalację Agnieszki Chojnackiej odczytać również można jako pytanie o miejsce sztuki i artysty w przestrzeni publicznej. Czy mogą oni wpłynąć na społeczeństwo? Czy ich dążenia są tylko utopią?
Agnieszka Chojnacka jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje prace prezentowała m.in. na III Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku (2004), Targach Sztuki w Poznaniu (2005), II Lodz Biennale (2006), Targach Sztuki w Strasburgu (2006), Festiwalu Młodych Przeciąg w Szczecinie (2007), IV Triennale Młodych w Orońsku (2008). W 2006 roku uzyskały stypendium na pobyt w Anglii (w ramach projektu „Accession”) oraz w Strasburgu, w 2008 roku Izraelu. Obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku.
Tworzy wideo, fotografie, instalacje dźwiękowe. Interesuje ją przestrzeń, sposób w jaki pojawia się w niej artysta, jakich zmian może w niej dokonać. Interwencje artystki to dyskretne przesunięcia, drobne zmiany akcentów, kuksańce wymierzone rzeczywistości. Jej prace odczytywać można na wielu różnych poziomach, u odbiorcy wzbudzić mogą uśmiech, być przerwą w codzienności, bardziej wnikliwy obserwator doszuka się w nich pytań dotyczących ludzkich relacji, marzeń, roli artysty w społeczeństwie.