GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA - WYSTAWA POKONKURSOWA - III EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU
21.08-04.10.2009
Wernisaż 21.08.2009, godz 18:00
Kurator: Jadwiga Charzyńska
Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to długofalowy projekt Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, mający na celu stworzenie kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Stanowi ona poważny krok na drodze do zmiany charakteru dzielnicy Dolne Miasto, w której zlokalizowane jest CSW Łaźnia. W ten sposób, współdziałając w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego, instytucja wspiera proces transformacji społecznej i architektonicznej zaniedbanej dzielnicy. Realizowane dzieła wyłaniane są przez międzynarodowe jury w ramach regularnie ogłaszanych, zamkniętych konkursów.
W obecnej, III edycji konkursu, artyści zostali zaproszeni do zaprojektowania dzieł sztuki dla skweru – pasa rozgraniczającego jezdnie przy ul. Dolnej (obecnie stanowiącego pętlę autobusu 121). Prace artystów zostały ocenione przez międzynarodowe jury w składzie: Adam Budak, Jadwiga Charzyńska, Jacek Dominiczak, Julia Draganovic, Enrico Lunghi, Bettina Steinbrügge i Norbert Weber.
Jury, kierując się względami estetycznymi i znaczeniem społecznym, zdecydowało, aby w przestrzeni skweru przy ul. Dolnej zrealizować kompleksowy projekt Carmen Einfinger. Członkowie Jury byli także pod wielkim wrażeniem rzeźby Fernando Sancheza Castillo, która w obecnej formie nie mogłaby zaistnieć w ograniczonej przestrzeni skweru – w związku z tym zdecAydowano, aby tę pracę zrealizować w alternatywnej lokalizacji – na rogu ulic Śluzy i Wróbla, w sąsiedztwie CSW Łaźnia.
Scent of Colour (Zapach koloru) autorstwa nowojorskiej artystki Carmen Einfinger jest zwycięskim projektem III edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”. Jury przekonała bogata kolorystyka i sensualność projektu, który przeistoczy skwer przy ul. Dolnej w oazę zabawy; zmieni wygląd istniejących obiektów użyteczności publicznej (tj. kiosku i przystanku autobusowego), a centralną część przemieni w magiczny ogród z ławkami, domkami dla ptaków i fontanną. Propozycja Einfinger stanowi wyrazisty i niepowtarzalny komunikat artystyczny, który zmieni przestrzeń skweru w przyjazne dla otoczenia i urocze miejsce spotkań rodzin, zachęcające do odpoczynku i nawiązywania kontaktów. Zastosowane przez artystkę środki wyrazu odnoszą się do pop kultury i mody młodzieżowej. Jedną z inspiracji były także intensywne kolory i wystrój wnętrza restauracji „Kameralna” znajdującej się na Dolnym Mieście – wyrazu tęsknoty gdańszczan za wyrafinowanymi, estetycznie bogatymi formami w ich otoczeniu.
Amber Drops (Krople bursztynu) autorstwa architekta Freda Hatta i artysty Daniela Schlaepfera (Szwajcaria) uzyskały I wyróżnienie za subtelne odniesienie się do znaczenia bursztynu w budowaniu gdańskiej tożsamości oraz za minimalistyczne traktowanie estetyki placu miejskiego.
Z kolei rzeźba Leader swing (Wódz-huśtawka) autorstwa Fernando Sancheza Castillo (Hiszpania), która uzyskała II wyróżnienie, zmienia doniosły pomnik nieznanego bohatera w dziecięcą huśtawkę. Posługując się humorem i ironią, artysta wypowiada się zarówno na temat heroizacji, jak i absurdalnego niszczenia symboli przeszłości (tak jak dzieje się zwykle podczas przewrotów politycznych). Jego czyn „przemiany” jest symbolem akceptacji i nadziei.
W ramach wystawy pokonkursowej zostaną zaprezentowane nagrodzone projekty: „Zapach Koloru” autorstwa Carmen Einfinger (USA), „Krople bursztynu” Freda Hatta i Daniela Schlaepfera (Szwajcaria) i „Wódz-huśtawka” Fernando Sancheza Castillo. Poza tym na ekspozycji nie zabraknie także prac pozostałych uczestników konkursu: Miksa Mitrevicsa (Łotwa), Marco Godinho (Portugalia), Tommi Grönlunda i Petteri Nisunena (Finlandia), Ivana Moudova (Bułgaria) i AGREST Group (Polska).
Podczas wernisażu nastąpi uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu, a po otwarciu wystawy odbędzie się koncert zespołu Towary Zastępcze, na którym zostanie zaprezentowany materiał z ich najnowszego albumu „Dolne Miasto OST”.