W projekcie udział biorą artystki i artyści z Fundacji Sfinks : Alicja Gruca, Małgorzata Żerwe, Kacper Ołowski, Robert Florczak.
Projekcja w okolicach Dolarowca Grunwaldzka 92/98
1-2 października ( wystawa czynna w godz. otwarcia galerii tj: 12.00-18.00)
Anita Pasikowska-Pilecka, Pocztówki z Gdańska
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1
Budynek tzw. Dolarowca jest jedną z ikon nowoczesności i luksusu absurdalnego systemu ekonomiczno-społecznego, w którym najatrakcyjniejsze dobra można było dostac wyłącznie za waluty państw o diametralnie różnym, wręcz wrogim systemie ekonomiczno-społecznym. Z kilkugodzinnego materiału wybraliśmy ok. 20 minut najciekawszych, lub najpikantniejszych fragmentów wywiadów przeprowadzonych z: architektem i głównym projektantem budynku, mieszkańcami z których niektórzy mieszkają tam od samego początku, pracownikami ochrony (dawniej dozorca), oraz właścicielami Sushi baru, a właściwie restauracji, która mieści się na ostatnim piętrze budynku, a dawniej nosiła wymowną nazwę Olimp. Z tegoż Olimpu, rozpościera się widok na zupełnie inny Gdańsk niż ten oglądany oczyma bogów, pólbogów i hurys dawnego systemu. W blisko 20 minutowej pętli wideo autorzy projektu, czyli Alicja Gruca, Małgorzata Żerwe, Robert Florczak i Kacper Ołowski ze sfinksową przewrotnością wcielą się w autentyczne głosy opowiadających, by wraz z materiałem filmowym pokazującym współczesne oblicze architektoniczne budynku ukazać pauper- mitologię dnia dzisiejszego dawnego Dolarowca/Olimpu. Podobieństwo głosów i postaci jeśli trafione to zamierzone, reszta jest równie fikcyjna jak dawny Socjalizm i współczesna Wolność.
Akcja Anity Pasikowskiej-Pileckiej „Pocztówki z Gdańska” odbyła się latem. Artystka, zaczynając od budynku LOT-u, rozpoczęła swoją, subiektywną podróż przez miasto. Jej kolejne punkty wyznaczone zostały ulubionymi miejscami spotkanych ludzi. Szlak, którym podążała stworzony został przez Gdańszczan, ich ulubione miejsca w mieście. Wykonanie akwareli w wybranym punkcie stało się pretekstem do rozmów o Gdańsku, poznania historii związanych z miejscem.
Prace wykonane podczas 5 dni spędzonych w Gdańsku wyeksponowane zostaną w CSW Łaźnia (01-02 października). Uczestników akcji zapraszamy po ich odbiór.
Gdańsk OdNowa to projekt artystyczno-społeczny, którego celem jest postawienie pytania, jakie jest prawdziwe oblicze miasta nad Motławą. Bazą projektu jest strona internetowa działająca od września 2010 roku. Każdy może podzielić się na niej swoją historią związaną z miejscem. Strona ma formę mapy budowanej z historii mieszkańców.
W 2011 planujemy rozpoczęcie działań w przestrzeni publicznej. Zaproszeni artyści poproszeni zostali o zbudowanie projektów na bazie miejsc i historii zgromadzonych na stronie internetowej. Możliwe jest również pozyskanie i dodanie nowych, dopuszczamy także grę z narracją i fikcją.
Projekt jest wspólną inicjatywą Urzędu Miejskiego w Gdańsku, CSW Łaźnia, Gdańsk 2016.