Podczas Nocy Muzeów LKW Gallery (czyli TIR „zakleszczony” pod wiaduktem przy ulicy Szopy), zostanie przekazany w ręce młodej gdańskiej artystki, Julii Tymańskiej. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zajmuje się szeroko pojętą sztuką wizualną, często eksplorując granice między powabnym a niesmacznym. Julia stara się wykraczać poza ramy płótna, odchodzi od tradycyjnych wartości, nie gubiąc przy tym tkanki malarskiej. W swoich działaniach nie ogranicza się tematem, ani formą. Podejmuje opowieści dnia codziennego łącząc elementy stref (sub)kulturowych, w których żyje. Swoje prace traktuje jak niezobowiązujący small talk.
Artystka tak opisuje swoją pracę przygotowaną w ramach projektu „Windows 2022 Nowe Zjawiska”:
„Głównym elementem pokazu jest obiekt malarski wzorowany na butelce Coca-coli, a właściwie jej podrobionej wersji — Coli, przedstawiony w zastygłej formie — jeszcze produktu i już odpadu. Napoczęty napój w zgniecionym opakowaniu, wystawiony w witrynie LKW Gallery zwraca uwagę na nasz czynny udział w kulturze konsumpcyjnej. Pop-a-cola to kontynuacja dyplomowego cyklu Melanż, czyli różnorakich obiektów inspirowanych ikonami popkultury. Pop jest także nazwą napojów gazowanych na środkowym i północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych."
Julia Tymańska urodziła się w 1997 roku w Gdańsku. Od zeszłego roku jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2017 roku jej prace mogliśmy oglądać na wielu wystawach indywidualnych m.in. na pokazie po-rezydencyjnym w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, a także zbiorowych np. w Boomer Gallery w Londynie. Artystka otrzymała także kilka nagród m.in. Nagrodę Macieja i Irminy Śmietańskich na wystawie „Młode Malarstwo z Gdańska. Dyplomy 2019-2021”, Prezydenta Miasta Legnicy i Magazynu Szum w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE, Nagrodę CSW Łaźnia Gdańsk w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora oraz na Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego #RYSOWAĆ. Artystka została również dwukrotną laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za znaczące osiągnięcia. Poza praktyką malarską zajmuje się rozwijaniem oddolnych inicjatyw na terenie Gdańska. W 2020 roku wraz z Sebastianem Choromańskim założyli Galerię Pawlacz, czyli Galerię Sztuki Współczesnej non-profit, w której organizują wydarzenia artystyczne promujące lokalnych twórców.
https://www.instagram.com/bananowafontanna
https://www.facebook.com/tymanska/
Fot. Archiwum Julii Tymańskiej