Spotkanie z kuratorką wystawy oraz zaproszonymi gośćmi: 8 maja 2015, godz.19.00
Pokaz filmu "Metropolis" (1927) reż. Fritz Lang; 10 maja, godz.17.00
Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego
UWAGA!!! Podczas trwania wystawy "Nearly Human" w każdy wtorek, czwartek i sobotę organizujemy bezpłatne oprowadzanie po wystawie. W ostatnią niedzielę miesiąca - 31 maja o 12:00 odbędą się dedykowane wystawie Lekcje Sztuki Plus, na które zapraszamy rodziny z dziećmi.
Tematem tej wystawy jest ludzka wyobraźnia i jej pragnienie stworzenia równoległego świata maszyn, kukiełek, lalek, automatów i robotów, które są prawie takie jak my, ale nie do końca. Te wyimaginowane byty i maszyny mają dziś swoje własne miejsce w sztuce, literaturze, filmie i wielu innych dziedzinach naszego życia.
Wystawa "Nearly Human" prezentuje prace ok. 70 artystów w podziale na trzy części. Część pierwsza, w której znalazła się większość eksponatów, obejmuje grafiki przedstawiające historię idei tworzenia obiektów na wzór człowieka. Przybliżą nam one, dlaczego chcemy tworzyć rzeczy, które wyglądają albo funkcjonują tak jak my. Druga część obejmuje oryginalne prace pokazywane w formie projekcji wideo na ekranach. Prezentowani tu artyści to: Pierre Bastien, Daisuke Furuike, Theo Jansen i Chico MacMurtrie. Trzecia część obejmuje sześć prac kinetycznych. Ich autorami są Richard Kriesche, Tim Lewis, Tony Oursler, Studio Azzurro, Jim Whiting i Christiaan Zwanikken.
Na fotografiach kolejno prace Chico MacMurtrie, Richarda Kriesche i Studio Azzurro
At picutures are artwork by Jim Whiting and Christiaan Zwanikken.
Wystawa jest realizowana częścią projektu Art+Science Meeting 2015 jest kontynuacją projektu realizowanego przez CSW Łaźnia od 2011 roku, na który składają się wydarzenia prezentujące dzieła najwybitniejszych światowych artystów współpracujących z naukowcami bądź działających na styku nauki i sztuki. Twórcy często podejmują zagadnienia dotyczące sztucznego życia i sztucznej inteligencji, wpisując się w dyskusję na temat kondycji postludzkiej.
Jasia Reichardt, kuratorka wystawy, jest autorką książek o sztuce i organizatorką wystaw. Interesuje się sztuką, która obejmuje także inne dziedziny, jak np. nauka czy literatura. Od wielu lat bada związki między sztuką a technologią. Jedna z jej książek opowiada o historii robotów, a jej najbardziej znana wystawa – poświęcona komputerom i sztuce Cybernetic Serendipity – została wystawiona w londyńskim Instytucie Sztuki Współczesnej (ICA) w 1968 r.
Wystawa jest organizowana w ramach „Art+Science Meeting 2015”.
Projekt „Art+Science Meeting 2015” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa "Nearly Human" jest częścią projektu „Festiwal Dźwiękowiska oraz warsztaty i wystawy Man|Machine w ramach projektu ART+SCIENCE Meeting” dofinansowanego w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.