Piotr Połoczański
Wystawa fotografii „2,28 km2”
2,28 km2 to powierzchnia Nowego Portu, jednej z dzielnic Gdańska. Piotr Połoczański ma na swoim koncie setki zdjęć dokumentujących jej mieszkańców, ich życie, otoczenie, atmosferę. Artystę fascynuje dzielnica, jednak najważniejsze jest dla niego spotkanie z drugim człowiekiem. Zapisuje rzeczywistość taką jaka jest, bez upiększania i manipulowania. Jego obrazy są autentyczne i naturalistyczne, tym samym fascynujące.
Oglądając jego fotografie mamy poczucie, że Połoczański wprowadza nas w świat w swoich przyjaciół. Każde ze zdjęć to rozległa historia nowoporckich rodzin, lokalnych rzemieślników, złomiarzy, strażaków, sąsiadów. Poznajemy opowieści magiczne i zabawne, przygnębiające i absurdalne. Tak więc mamy tu sąsiadkę z klatki schodowej, Panią Anię. Mężczyznę w mundurze, dawnego partyzanta i kapelmistrza. Krawca z centymetrem na szyi. Sąsiadów portretowanych co roku na tej samej ławce w Boże Ciało.
Nowy Port został wpisany w rewitalizacyjne plany miasta, zakładające jego modernizację i przebudowę. Połoczańskiemu udało się zapisać panoramę dzielnicy ‘na chwilę’ przed nadchodzącymi zmianami.
Prezentowana w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 wystawa „2,28 km2” jest tylko skromnym wycinkiem wieloletniej twórczości Piotra Połoczańskiego.
Wystawa artystów rezydentów Bareun, Jin oraz Jia Qiu
Wystawa prezentuje prace artystów z Korei Południowej i Chin, przebywających od marca do czerwca 2013 roku w CSW Łaźnia, w ramach programu rezydencji artystycznych.
Koreański artysta Youngjin Yoo (Jin) zajmuje się tematem pamięci emocjonalnej. Na wystawie prezentuje prace wykonane przed przyjazdem do Gdańska jak i te zrealizowane podczas pobytu rezydencyjnego.
Charakterystyczna jest dla niego próba przywrócenia pamięci o ludziach oraz obiektach architektonicznych. W jednej ze swoich prac nawiązuje do lat młodzieńczych w Korei Południowej. Przedstawia swoich szkolnych kolegów i bierze pod lupę wpływ czasu na ich pamięć. W innym przypadku dekonstruuje film found footage przedstawiający zburzenie wieżowca w Niemczech Wschodnich, nadając mu nowy, ironiczny i dwuznaczny wymiar.
Jin w swojej twórczości podkreśla znaczenie kultury pamięci. Seria fotografii budynków wykonana podczas rezydencji w Gdańsku i poddana specyficznej ‘obróbce’ reprezentuje charakterystyczny styl i kreację, którą zdążył już sobie wyrobić koreański artysta.
„Żaba w studni” to praca chińskiego artysty Jia Qiu, dokumentującego to co nieuchwytne. Jia bawi się konwencją. Zaciera granicę między fikcją i prawdą, pokazując świat z perspektywy swojego pokoju. Wspólnie z Jią patrzymy przez okno jego pokoju niczym żaba w chińskiej bajce.
Prace Hyunwoo Jung (Bareun) to próba oswojenia i odnalezienia się w nowym, odległym kulturowo i geograficznie miejscu. Jest to opowieść o świecie widzianym przez medium fotografii. Świecie, który koreański artysta odkrywał przez 3 miesiące, gromadząc obrazy i doznania, które od nowa kształtowały jego otoczenie. Bareun niczym demiurg, kreuje rzeczywistość wokół siebie. Prace koreańskiego artysty złożone z setek zdjęć, tworzą efemeryczne obrazy Nowego Portu.
Koncert w ramach Warsztatu Improwizacji Współczesnej Mazzolleum:
Jerzy Mazzoll i zaproszeni goście Sebastian Mac & Konrad Chyl oraz Tomasz Sroczyński
18 lipca g. 20.15
Koncert muzyki eksperymentalnej Jerzego Mazzolla, Sebastiana Maca oraz Konrada Chyla w ramach projektu rezydencji artystycznych „Warsztat Improwizacji Współczesnej Mazzolleum.”
Sebastian Mac to muzyk, gitarzysta poruszający się w kręgu muzyki eksperymentalnej, elektroakustycznej i improwizowanej. Konrad Chyl jest perkusistą, improwizatorem, artystą dźwiękowym, autorem muzyki do spektaklu ,,Kosmos" dla Lubelskiego Teatru Tańca. Organizuje autorski festiwal ‘AudioLogie’, poświęcony sztuce dźwięku i muzyce elektronicznej.
Plenerowy pokaz filmu “Tajne przez Poufne” w reżyserii braci Coen
18 lipca g. 21:45
CEA Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk Nowy Port